Nepal'de 7.3 büyüklüğünde deprem

Nepal'de 7.3 büyüklüğünde yeni deprem meydana geldi. Depremde ölenlerin sayısı 36'ya yükseldi.

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Nepal'de 25 Nisan'da meydana gelen 7.8 büyüklüğündeki depremin ardından 7.3 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi. Depremde ölenlerin sayısı 36'ya yükseldi.

Nepal İçişleri Bakanlığı, depremde 36 kişinin yaşamını yitirdiğini, bin 117 kişinin yaralandığını açıkladı. 

CNN'nin haberinde de Hindistan'ın Nepal'e komşu olan Bihar eyaletinde üç kişinin, deprem nedeniyle çöken duvarın altında kalarak hayatını kaybettiği belirtildi. 

Merkez üssü başkent Katmandu'nun 83 kilometre doğusu, Çin sınırındaki kırsal bölge olan 7,3 büyüklüğündeki deprem, 18,5 kilometre derinlikte meydana gelmişti. 

Ülkede 25 Nisan'da kaydedilen 7,8 büyüklüğündeki depremde 8 binden fazla kişi yaşamını yitirmiş, yaklaşık 18 bin kişi yaralanmıştı.

Katmandu'nun merkezindeki Tamil semtinde bulunan AA muhabiri Metin Aktaş'a göre, deprem sırasında halk panik içinde sokağa fırladı ve binalardan uzaklaşmaya çalıştı. 

Kentin çarşı kısmındaki esnaf, dükkanlarını kapatarak bölgeden ayrıldı. Sivil savunma ekipleri çalışmalarına devam ediyor. Nepal ordusuna ait helikopterler ise kentin üzerinde uçuyor. 

Panikle sokağa çıkan halk, binaların yakınlarında durmak istemediği için kentte trafik kilitlendi. Tamil semtinde yıkılan bina olmadığı gözlendi.

"Daha kötü şeylerin yaşanmasından korkuyoruz"

Öte yandan, BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi Sözcüsü Jens Laerke, BM Cenevre Ofisi'nde düzenlenen basın toplantısında, depremin ardından 5.6 ve 6.2 büyüklüğünde iki artçı deprem meydana geldiğini söyledi.

Depremlerin çok sayıda insanın yaşadığı bir bölgede meydana geldiğini ifade eden Laerke, "Dürüstçe söylemek gerekirse geçen ay yaşanan depreme kıyasla daha kötü şeylerin yaşanmasından korkuyoruz" dedi.

 

Bu konularda ilginizi çekebilir