10 °C

New York borsası yükselişle kapandı

New York borsasında endeksler günü yükselişle kapattı

New York borsası yükselişle kapandı

New York borsasında endeksler, günü açıklanan ekonomik veriler ve petrol fiyatlarındaki artışı takiben yükselişle tamamladı.  

Kapanışta, Dow Jones Sanayi Endeksi 157,37 puan (yüzde 0,91) artışla 17.408,99 puana, Standard & Poor's 500 Endeksi 17,93 puan (yüzde 0,89) yükselişle 2.039,08 puana çıktı. Nasdaq Teknoloji Endeksi de 32,19 puan (yüzde 0,65) değer kazanarak 5.001,11 puana ulaştı.  

Bu sonuçlarla yükselişini ikinci güne taşıyan endekslerin yönü üzerinde ABD'de bugün açıklanan veriler belirleyici rol oynadı. Buna göre, gayrisafi yurt içi hasıla üçüncü çeyrekte yüzde 2 artarak beklentilerin hafif üzerinde gerçekleşti. Büyüme verisine ilişkin piyasa beklentisi yüzde 1,9 seviyesindeydi. Öte yandan, ülkede ikinci el konut satışları kasımda yüzde 10,5 azalarak son 19 ayın en düşük seviyesine geriledi.  

Ayrıca, Batı Teksas tipi ham petrol fiyatının varil başına 36 doların üstüne çıkarak, enerji hisselerini desteklemesi endeksleri yukarı çeken bir başka faktör oldu.  

Analistler, piyasaların yarın kasım ayı kişisel gelir ve harcamaları, dayanıklı tüketim malı siparişleri ve birinci el konut satışları gibi verileri takip edeceğini belirtiyor.  

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.