New York'ta terör saldırısı: 8 ölü, 15 yaralı

New York'ta kamyonetini yayaların üzerine sürerek 8 kişinin ölümüne neden olan 29 yaşındaki saldırganın, Özbek asıllı Sayfullo Habibullaevic Saipov olduğu öğrenildi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

New York'ta kamyonetini bisiklet yolunda insanların üzerine sürerek 8 kişinin ölümüne, 15 kişinin de yaralanmasına neden olan 29 yaşındaki saldırganın, Özbek asıllı Sayfullo Habibullaevic Saipov olduğu belirtildi. ABD medyası, polis kaynaklarına dayandırdığı haberlerde, saldırganın Özbekistan'dan ülkeye 2010 yılında geldiğini duyurdu.

Haberlerde ayrıca, olay yerinde kamyonette saldırının terör örgütü DEAŞ adına yapıldığını gösteren İngilizce bir not bulunduğu kaydedildi.

Polisin kordon altına aldığı bölgede incelemeler geç saatlere kadar sürdü. "Cadılar Bayramı" olarak bilinen Halloween etkinliği nedeniyle de kentin birçok yerinde güvenlik önemleri artırıldı.

New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, olayın ardından düzenlediği basın toplantısında, saldırıda 8 kişinin hayatını kaybettiğini, en az 12 kişinin yaralandığını açıklamıştı. New York Polis Departmanı Şefi James O'Neill ise saldırganın kiralık bir kamyoneti bisiklet yolunda insanların üzerine sürdükten sonra bir okul aracına çarparak durduğunu, kamyonetten inmesinin ardından da vurularak gözaltına alındığını duyurmuştu.

"DEAŞ'ın ülkemize girmesine izin vermemeliyiz"

Olayın ardından Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamada, ABD Başkanı Donald Trump'ın saldırıya ilişkin mesajı paylaşıldı. Açıklamada, "Dualarımız, bugün New York'taki terör saldırısının kurbanları ve aileleriyle birliktedir. Yönetimim New York polisine ve onunla birlikte çalışan Federal Soruşturma Bürosuna tam destek sağlayacaktır" ifadelerine yer verildi.

Gelişmeleri yakından takip edeceğini vurgulayan Trump, saldırıyla ilgili Twitter'dan da açıklama yaptı. Trump, "Ortadoğu'da veya başka bir yerde yendikten sonra DEAŞ'ın ülkemize geri dönmesine veya girmesine izin vermemeliyiz. Yeter! İç Güvenlik Bakanlığına zaten yeterince sıkı olan 'İleri Düzey Güvenlik Kontrolü Programımızı' daha da pekiştirmesi talimatını verdim. Siyasi doğrucu olmakta sorun yok ama bunun için değil" değerlendirmesini yaptı.

Saldırının ardından kentte Halloween etkinlikleri yoğun güvenlik önlemleri altında yapıldı