6 °C

Nijerya'da Ebola'dan ölenlerin sayısı 4'e çıktı

Ebola salgınının görüldüğü Batı Afrika ülkelerinden Nijerya'da hastalık nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının 4'e çıktığı bildirildi

Nijerya'da Ebola'dan ölenlerin sayısı 4'e çıktı

LAGOS - Nijerya Sağlık Bakanı Onyebuchi Chukwu, ölen 4. kişinin haziran ayında hastalık belirtileriyle hastaneye kaldırılıktan sonra hayatını kaybeden ilk vaka Liberyalı Patrick Sawyer ile yakın temas halinde olan Nijeryalı bir hemşire olduğunu söyledi. 

Teyit edilmiş vaka sayısı hatalı açıklandı

Yaptığı yazılı açıklamada da Nijerya'da teyit edilmiş Ebola enfeksiyonu vakası sayısının bugün daha önce ilan edildiği gibi 11 değil 10 olduğunun belirlendiğini kaydeden Chukwu, hatanın Lagos kentindeki işlem merkezinden Sağlık Bakanlığı'na yapılan ölüm bildirimi sırasında meydana gelen bir karışıklıktan kaynaklandığını ifade etti. 

Chukwu, Sawyer ile yakın temas halinde olan doktorlardan birinde Ebola enfeksiyonu saptandığını, böylece ülkede varlığı teyit edilen 11. Ebola enfeksiyonu vakası olduğunu duyurmuştu. 

Nijerya'da şu an Ebola virüsünün, hıfzıssıhha şartlarını yerine getirmede ve 20 milyonluk nüfusu için ulaştırma hizmeti sağlamada başarısızlığıyla tanınan Lagos kentiyle sınırlandırılmış olduğuna inanılıyor. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.