Norveç'te bir Türk kız kayıp

Saldırının düzenlendiği kampta olduğu sanılan kızdan haber alınamıyor.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ANKARA/OSLO - Norveç'te başkent Oslo yakınlarındaki Utoya adasında İşçi Partisinin gençlik kampına düzenlenen silahlı saldırıda bir Türk kızının da kayıp olduğu tahmin ediliyor. Bu arada saldırıları düzenlemekle suçlanan  Anders Behring Breivik, bunun gaddarca olduğunu kabul ettiğini, ancak "gerekli olduğunu düşündüğünü" söyledi.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, bugün Dışişleri Bakanlığı ve Türkiye'nin Oslo Büyükelçiliği ile temasa geçen bir anne Norveç vatandaşı olan kızından haber alamadığını, kızının da o kampta bulunabileceğini aktardı.

Gerek Dışişleri Bakanlığı gerekse Türkiye'nin Oslo Büyükelçiliği yetkililerinin Norveç makamları ile temasa geçmeleri üzerine, genç kıza ilişkin aramaların sürdüğü belirtiliyor.

Türkiye'nin Oslo Büyükelçisi Hayati Güven, saldırıda ölenler arasında olduğu sanılan genç kızın kimliğinin kesinleşmesi için ailesinin DNA testi sonucunu beklediğini kaydetti.

"Gaddarca ama gerekliydi"

Norveç'teki bombalı ve silahlı saldırılarıyla 100'e yakın kişiyi katleden Anders Behring Breivik, bunun gaddarca olduğunu kabul ettiğini, ancak "gerekli olduğunu düşündüğünü" söyledi.

Breivik'in avukatı Geir Lippestad, müvekkilinin yarın yapılacak duruşmada bu konudaki düşüncelerini anlatacağını belirtti.

Polis, katliamın yapıldığı adada kurbanların cesetlerini aramayı sürdürürken, cuma günü iki yerde düzenlenen bombalı ve silahlı saldırılarda ölenlerin sayısının artmasından endişe ediliyor.

Her iki saldırıdan da Breivik sorumlu tutuluyor. Polis yetkilisi, ikinci bir saldırganın daha olabileceği üzerinde duruyor.

Polisin, Breivik'in ilk ateş açmaya başlamasından 90 dakika adaya geldiği belirlendi. Polisin hemen helikopter bulamadığı, ardından da sahilden birkaç yüz metre ileride bulunan adaya çıkmak için bot bulamadığı, bu nedenlerle geciktiği bildirildi.

Polis kılığında aldatmış

Breivik'in (32), komando birliği Oslo'dan yetişene kadar geçen 1,5 saat içinde öldürdüklerini çoğu kez kurtarma görevlisi polis görüntüsüyle aldatarak katlettiği bildirildi.

İktidardaki İşçi Partisi'nin gençlik kampına katılan 600 öğrenci arasında bulunan 18 yaşındaki Erik Kursetgjerde, birçok kişinin polis üniformalı katile kanarak ona yöneldiği sırada öldürüldüklerini anlattı.

Görgü tanıklarının ifadesine göre, gençler ağaçlara, ada gölüne kaçmaya çalıştı fakat katil onları tek tek bularak başlarına kurşun sıktı.

"Gelin, Burada emniyettesiniz" diye bağıran katilin önüne çıkan herkes öldürüldü. İşçi Partisi toplantısına katılanların 6'da biri katledildi. Oslo hükümet binası bölgesinde ölen 7 kişi dışında Ütoya'da 85 ölü var. Halen kayıp olan 5 kişi ise denizde ve ada gölünde aranıyor.

Denize ve göle kaçanların bazıları o sırada bölgede olan kayık ve tekne sahipleri tarafından kurtarılırken, boğulanlar da oldu. Can çekişenleri katil tek tek vurdu.

Ütoya'da bulunan Thorbjörn Vereive, olanları "katil, öldürdüklerine tek tek 'gelin, burası güvenli' diye seslenerek aldattı, tek tek vurdu" diye anlatırken, Dana Barzingi, devlet televizyonu NRK'ya "kaçacak tek yer denizdi. Alçak sesle konuşan polis üniformalı katil 'gelin buraya sizi kurtaracağım' diyerek suya atlayanları tek tek vurdu" dedi.

Norveç Dışişleri Bakanı Jonas Gahr Störe de, bizzat, katliamın bir buçuk saat sürdüğünü açıkladı.

Bir görgü tanığına göre, "çukura sığınanlar, bağışlanmaları için yalvardı ama köpekler gibi anında vuruldular."

NRK, helikopterden çekilmiş bulanık görüntüde, öldürdüklerine kollarını açmış silahlı kişiyi en kötü korku filmi gibi gösterdi.

Norveçliler, "1995 Oklahoma katliamı ve 11 Eylül" yorumlarında bulundu.

Bu konularda ilginizi çekebilir