7 °C

Norveç'te petrol şirketleri sanal saldırı altında

Norveç'te petrol alanında faaliyet gösteren 50 şirkete son birkaç günde yoğun sanal saldırılar yapıldı

Norveç'te petrol şirketleri sanal saldırı altında

OSLO  - Norveç'te petrol alanında faaliyet gösteren 50 şirkete son birkaç günde yoğun sanal saldırılar yapıldığı bildirildi. 

Ulusal Güvenlik Servisi (NSM), son birkaç gün içinde Norveç şirketlerine karşı şimdiye kadar görülmemiş yoğunlukta siber saldırılar düzenlendiğini duyurdu. 

Ulusal sanal saldırılarda uyarı ve koordinasyon görevi gören NSM, 50 petrol şirketinin saldırıya maruz kaldığını, 250 şirketin de risk altında olduğunu açıkladı. 

NSM, tehdidin uluslararası bağlantılar tarafından kendilerine haber verildiğini belirterek, bunun arkasında kimlerin olduğunu bildiklerini ancak şimdilik bu konuda açıklama yapmayacaklarını kaydetti. NSM yetkilisi Kjetil Nilsen, saldırının kapsamının genişleyebileceğini belirterek, şirketlerin böyle bu tür eylemlerden nasıl etkileneceklerini tam olarak bilmediklerini ifade etti. 

Petrol şirketi Statoil'in Basın Sözcüsü Örjan Heradstveit ise bir uyarı aldıklarını ve sistemlerini rutin olarak kontrol ettiklerini söyledi. 

Norveç'te haziran ayında bankalara karşı bir sanal saldırı düzenlenmiş ve ülkede faaliyet gösteren 5 banka ve 2 sigorta şirketi bunlardan etkilenmişti. Saldırıları 17 yaşındaki bir internet korsanı üstlenmişti. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.