16 °C

Obama sağlık reformunu savundu

Obama, yeni sağlık sistemine kaydolanların sayısının 8 milyona ulaştığını belirtti

Obama sağlık reformunu savundu

WASHINGTON  - ABD Başkanı Barack Obama, yeni sağlık sistemine yüzde 35'i 35 yaşın altında şu ana kadar toplam 8 milyon kişinin kaydolduğunu açıkladı. 

Obama, Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında yeni sağlık reformu kapsamında ilk defa sağlık sigortası alanlarla ilgili bilgileri paylaşıp düzenlemelerle ilgili ilk sonuçların başarılı olduğunu kaydetti. 

Yeni sağlık sistemine mart ayı sonuna kadar 8 milyon kişinin katıldığını açıklayan Obama, başvuruların yüzde 35'inin 35 yaşın altında olduğunu belirterek, özellikle genç yetişkinlerin ilgisinin hedefin üzerinde olduğunu dile getirdi. 

Sistemin devreye girmesiyle birlikte sigortalı kişi sayısının yükselip sağlık giderlerindeki artışın geriye döndüğünü ifade eden Obama, kadınların sigorta primlerinin erkeklerden daha fazla olması uygulamasının son bulduğunu vurguladı. Daha önceden sağlık sigortası almış olanların da daha fazla hak ve korumadan istifade ettiğinin altını çizen Obama, hiç kimsenin önceden sahip olduğu bir sağlık sorunu yüzünden reddedilmediğini belirtti. 

Konuşmasında Cumhuriyetçi Parti'nin sağlık reformunu iptal ettirme çabalarına değinen Obama, sistemin sağlıkla ilgili tüm sorunları çözmediğini ancak iyi işlediğini belirterek, "iptal tartışmaları artık sona ermelidir" dedi. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap