23 °C

OPEC'ten Rusya'yla uzun vadeli işbirliği planı

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Bin Salman, OPEC'in petrol üretimini kontrol altında tutmak amacıyla Rusya ve diğer ülkelerle 10-20 yıllık işbirliği anlaşması yapmaya çalıştığını söyledi.

OPEC'ten Rusya'yla uzun vadeli işbirliği planı

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Salman, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) üretimi kontrol altında tutmak için Rusya ve OPEC üyesi olmayan diğer ülkelerle uzun vadeli işbirliği anlaşması yapmaya çalıştığını söyledi.

Bin Salman, Reuters ile söyleşisinde "Yıllık anlaşmalardan 10-20 yıllık bir anlaşmaya geçmek için çalışıyoruz. Resmin bütünü üzerinde mutabıkız, ama ayrıntılar üzerinde henüz anlaşma sağlayamadık" dedi.

Suudi Prens ayrıca, Suudi Arabistan ulusal petrol şirketi Aramco'nun sermayesinin yüzde 5'inin halka arzının piyasa koşullarına bağlı olarak bu yıl sonunda veya 2019 başında yapılabileceğini ifade etti.

Suudi Arabistan öncülüğündeki OPEC ülkeleri ile Rusya ve diğer üretici ülkeler, petrol fiyatlarının düşüşü üzerine üretimin sınırlanması amacıyla geçen yıl anlaşmaya varmıştı.

Suudi Arabistan Petrol Bakanı Halid el Falih, geçen hafta anlaşmanın 2019'da da devam edeceğini umduklarını ifade etmişti.

Riyad: Petrolde kısıntı 2019'a uzatılmalıRiyad: Petrolde kısıntı 2019'a uzatılmalı

 

Kaynak: Reuters

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap