9 °C

Oto camı karteline 1,38 milyar €'luk rekor ceza

AB Komisyonu, 1998'den beri oto üreticilerini ve tüketicileri dolandıran kartele 1 milyar 384 milyon euroyla tarihinin en yüksek para cezasını verdi

Oto camı karteline 1,38 milyar €'luk rekor ceza

 

BRÜKSEL - AB Komisyonu, kartel oluşturdukları gerekçesiyle oto camı üreticileri Fransız Saint-Gobain, Japon Asahi, İngiliz Pilkington ve Belçikalı Soliver'e 1 milyar 384 milyon euro para cezası verdi.

AB'den yapılan açıklamada, 1998'den 2003 yılı başlarına kadar oto üreticilerini ve tüketicileri "dolandıran" kartelin, 2003 yılında 2 milyar euroluk büyüklüğe ulaşan Avrupa oto camı pazarının yüzde 90'ını kontrol ettiği bildirildi.

AB Komisyonu, kartel oluşumunda yer alan şirketler arasında, en yüksek para cezasını 896 milyon euroyla Saint-Gobain'a uyguladı. Dünyanın en büyük oto camı üreticisi Fransız şirketin cezası, daha önce de kartel oluşumuna dahil olması nedeniyle yüzde 60 zamlandı.

Bu arada rekor para cezasının ardından Paris Borsası'nda Saint-Gobain hisseleri yüzde 4 kayıpla 28,52 euroya inerken şirketten yapılan açıklamada, AB'nin para cezasının "aşırı ve orantısız olduğu" iddia edilerek kararın iptali için yargıya gidileceği belirtildi.

Pilkington'a 370 milyon euro ceza yazan AB, soruşturmaya yardımcı olan Japon Asahi'nin 227 milyon euroluk cezasını, yüzde 50 indirimle 113,5 milyon euro olarak belirledi. Kartel oluşumunun en küçük şirketi Belçikalı Soliver'e ise 4,4 milyon euro para cezası verildi. AB Komisyonu'nun rekabetten sorumlu üyesi Neelie Kroes, AB tarihinde bir kartele ve bir şirkete (Saint-Gobain) en yüksek para cezasını uyguladıklarını belirterek bundan "dolandırırsanız ağır ceza alırsınız" şeklinde ders alınmasını istedi. AB'nin daha önceki rekor para cezası, 992 milyon euroyla Şubat 2007'de 5 asansör üreticisine (ThyssenKrupp, Schindler, KONE, Otis ve Mitsubishi) verilmişti.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.