Otomotiv devi 5 milyon aracını geri çağırıyor!

Toyota ve Nissan’ın dünkü araç geri çağırmalarından bir gün sonra, Japon otomobil devi Honda, Takata şirketi tarafından üretilen hava yastıklarıyla ilgili sorun yaşama ihtimali olan 4,89 milyon aracını dünya genelinde geri çağırdığını duyurdu.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Japon otomobil devi Honda, Takata şirketi tarafından üretilen hava yastıklarıyla ilgili sorun yaşama ihtimali olan 4,89 milyon aracını dünya genelinde geri çağırdı. Honda’dan önce dün Toyota ve Nissan da araç geri çağırdıklarını açıklamıştı.Honda’nın araç geri çağırmalarında ABD’deki araçları etkilemeyeceği belirtildi. Çağırılan araçların Japonya ve diğer ülkeleri kapsadığı belirtildi.

Honda’nın sözcüsü Yuka Abe, “ABD’de satılan araçlarda bu hava yastığı kullanılmadı” dedi. Toyota ve Nissan dün yine aynı şirketin ürettiği hava yastıklarıyla bağlantılı çıkan sorunlar nedeniyle 6,5 milyon aracı geri çağırdıklarını açıklamıştı.

En az 6 kişi hayatını kaybetti

Honda’dan gelen açıklamayla birlikte, 2008’den bu yana en az 10 otomobil üreticisi 35 milyondan fazla aracını geri çağırdı. Abe, Honda’nın bu süreçte geri çağırdığı toplam araç sayısının 19,6 milyon olduğunu ifade etti.

Wall Street Journal gazetesinde yer alan haberde, bu süreçte hava yastıklarıyla bağlantılı kazalarda en az 6 kişinin hayatını kaybettiği ifade edildi.

Bu konularda ilginizi çekebilir