11 °C

Pakistan baskında hayatını kaybedenleri uğurluyor

Peşaver'de dün Pakistan Talibanı tarafından bir okula düzenlenen saldırıda hayatını kaybeden çoğu çocuk 145 kişi için tören düzenlendi

Pakistan baskında hayatını kaybedenleri uğurluyor

Pakistan'ın kuzeyindeki Peşaver kentinde dün Pakistan Talibanı tarafından bir okula düzenlenen saldırıda hayatını kaybeden çoğu çocuk 145 kişi için tören düzenlendi.

Pakistan'ı acıya boğan terör saldırısına hedef olan Peşaver kentinde bütün okul ve iş yerleri bugün açılmadı. Ülke genelindeki okullarda, terör saldırısında hayatını kaybedenler için törenler düzenlendi, dua edildi. Hükümet tarafından üç günlük yas ilan edilen ülkede, bayraklar yarıya indirildi.

Tören ordu karargahında yapıldı

Ülke tarihinde ilk defa okul öğrencilerine karşı yapılan büyük çaplı terör saldırısında hayatını kaybedenlerin cenaze töreni, saldırının yapıldığı Hayber Paktunhva eyaletinin başkenti Peşaver'deki ordu karargahında yapıldı. Törene, Pakistan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Rahil Şerif ile diğer üst düzey yetkililer de katıldı.

Ordu Sözcülüğünden yapılan açıklamada, operasyonda şehit olan 3 asker için de ayrıca cenaze töreni yapıldığı belirtildi.

7'si asker 121 kişi yaralandı

Pakistan Ordu Sözcüsü Tümgeneral Asif Selim Bacva, operasyonun bitmesinin ardından yaptığı açıklamada, 132 öğrenci ve 9 öğretmen olmak üzere toplam 141 kişinin hayatını kaybettiğini söylemişti. Operasyona katılan 3 askerin de yaşamını yitirdiği daha sonra açıklanmıştı. Saldırıda, 7 asker ve 121 kişi de yaralanmıştı.

Bacva, kayıtlı öğrenci sayısının bin 99 olduğu okulda, 960 öğrencinin kurtarma operasyonu sırasında özel birlikler tarafından tahliye edildiğini belirtmişti.

Ordu Sözcülüğünden bugün yapılan açıklamada, ölü sayısının 145 olduğu bildirildi.

Peşaver'de terörle mücadele zirvesi

Olayın ardından başkentteki programını keserek Peşaver kentine giden Başbakan Navaz Şerif, bütün siyasi parti liderlerini terörle mücadele konulu toplantıya çağırdı.

Peşaver'de bugün yapılacak toplantıya, dört aydır hükümet karşıtı protesto gösterilerini sürdüren Pakistan Adalet Hareketi (PTI) Genel Başkanı İmran Han'ın da katılacağı belirtildi.

PTI dünkü terör saldırısında sonra, 18 Aralık'ta hükümete karşı ülke genelinde düzenlemeyi planladığı protesto gösterileri ve grevi iptal etmişti.

BM saldırıyı kınadı

BM Güvenlik Konseyi, BM Genel Sekreteri Ban ve UNICEF saldırıyı kınadı

Öte yandan BM Güvenlik Konseyi, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ve UNICEF saldırıyı sert şekilde kınadı.

BM Güvenlik Konseyi'nden yapılan açıklamada, saldırıyı üstlenen terörist grubun Güvenlik Konseyi'nin El Kaide yaptırımlar listesinde yer aldığı belirtilerek, bu gruba finans, silah, eleman ya da malzeme sağlayan tüm birey veya tüzel kişilerin yaptırım listesine ekleneceği uyarısı yapıldı. 

"Korkakça işlenmiş korkunç bir suç"

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun da açıklamasında, saldırıyı "savunmasız çocuklara karşı korkakça işlenmiş korkunç bir suç" olarak niteleyerek, en sert biçimde kınadı.

Genel Sekreter Ban, Pakistan hükümetinden saldırının sorumlularını yakalayıp, yargı önüne çıkarmasını isteyerek, tüm üyelerden bu konuda Pakistan'a yardımcı olmasını talep etti.

UNICEF: Kanlı çatışmaların bedelini en fazla çocuklar ödüyor

UNICEF'ten yapılan açıklamada da saldırı kınanarak, kanlı çatışmaların bedelini en fazla çocukların ödediğine vurgu yapıldı. 230 milyon çocuğun halen çatışmalardan etkilenen ülkelerde yaşadığı kaydedilen açıklamada, çocukların yakın geçmişte bu yılki kadar şiddete maruz kalmadığı ifade edildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Çin Gang de olaydan dolayı derin şok ve üzüntü içinde olduklarını ifade ederek, hayatını kaybedenler için taziyelerini sunduklarını, yaslı ailelerin ve yaralıların acılarını içten paylaştıklarını belirtti.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.