10 °C

Pekin'de Türk ressama altın madalya

Çimen'in eseri, Pekin'de Kültür Sarayı'nda ve Yasak Şehir'de sergilenecek

Pekin'de Türk ressama altın madalya

PEKİN - 2008 Pekin Olimpiyatları Güzel Sanatlar Organizasyon Komitesi, Türk ressam Elif Çimen'in eserini altın madalyayla ödüllendirdi.

Pekin Kültür Sarayında düzenlenen ödül töreninde Türk sanatçıya madalyanın yanı sıra Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Jacques Rogge'un imzaladığı sertifika verildi. Çimen'in "Circles & Cycles" isimli eseri, Eylül ayı sonuna kadar Pekin'de Kültür Sarayında ve Yasak Şehir'de sergilenecek. Ressam Elif Çimen halen Balıkesir Üniversitesinde yardımcı doçent olarak görev yapıyor.

İnce, silkmede müsabakadan ayrıldı

29. Yaz Olimpiyat Oyunları'nda Türk sporcularının sakatlıklar yüzünden yaşadığı şanssızlık, halterde erkekler 85 kilo müsabakasında da sürdü. Bu sıklette mücadele eden milli takım sporcusu İzzet İnce, silkmedeki ilk hakkında bacağından sakatlanarak müsabakayı terketmek zorunda kaldı. Pekin Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Spor Salonu'ndaki oyunların halter müsabakalarının 7. gününde yapılan 85 kilo (A) Grubu müsabakasına 11 sporcu katılırken, İzzet İnce, koparmadaki ilk hakkında 165 kiloda başarısız oldu. 2. hakkında 165 kiloluk ağırlığı kaldırmayı başaran İnce, son hakkında da 170 kiloda başarılı oldu. İnce, koparma müsabakasına katılan sporcular arasında 6. en iyi dereceyi gerçekleştirdi.

Silkme müsabakasında ise İnce, daha ilk hakkında, 190 kiloluk ağırlığı denerken bacağından sakatlandı. Milli halterci, böylece yarışmayı terk etti. İnce, oyunlarda sakatlık yaşayan 8. Türk sporcusu oldu. Bu sıklette altın madalyayı Çinli Lu Yong, koparmada 180 ve silkmede 214 kiloluk kaldırışlarıyla toplamda 394 kiloya ulaşarak kazandı. Belarus'dan Andrei Rybakou da koparmada 185 ve silkmede 209 kiloluk kaldırışıyla 394 kiloya ulaşmasına karşın yarışma tartısı dezavantajıyla ikincilikte kaldı. Bronz madalyayı ise Ermeni Tigran Martirosyan, koparmada 177 ve silkmede 203 kilo kaldırarak, toplamda 380 kiloyla kazandı.

Belarus'dan Rybakou, koparmada 185 kilodan sonra silkmede de 209 kiloluk kaldırış gerçekleştirerek, toplamda 394 kiloyla Olimpiyat ve Dünya Rekoru kırdı. Fakat bu sporcudan sonra podyuma çıkan Çinli Lu Yong da koparmada 180 kilonun ardından silkmedeki 2. hakkında 214 kiloda başarılı oldu ve toplamda 394 kiloyla Belarus sporcunun olimpiyat ve dünya rekorlarını yineledi. Çinli Lu Yong, silkmedeki son hakkında da 214.5 kiloda başarılı olarak toplamda 394.5 kiloyla yeni dünya ve olimpiyat rekorunun sahibi oldu. Toplamda eski rekor da 393 kiloyla Belarus'dan Rybakou'ya aitti. Oyunlarda halter dalındaki mücadeleye, yarın TSİ 14.00'de yapılacak bayanlar artı 75 kilo müsabakasıyla devam edilecek.

Yüzmede 11 sporcu seçmeleri geçemedi

29. Yaz Olimpiyat Oyunları'nın yüzme yarışmalarına katılan 11 Türk sporcu da seçmeleri geçemedi. Oyunlarda bugün de erkekler 1500 metre serbestte Ediz Yıldırımer, seçmeleri geçemeyerek elendi. Böylece Pekin-2008'de yarışması olan Türk yüzücü kalmadı. ''Su Küpü'' olarak adlandırılan Pekin Ulusal Su Sporları Merkezi'nde gerçekleştirilen yarışmada ilk seride 5 yüzücüyle yarışan Yıldırımer, 16.28.79'luk derecesiyle seriyi 5. ve son sırada tamamladı. Yıldırımer, seçmelere katılan 35 sporcu arasında da son sırada yer aldı. Erkekler 1500 metre serbest seçmelerinde en iyi dereceyi, 14.38.92 ile Avustralyalı Grant Hackett yaptı. 15 yaşındaki Ediz Yıldırımer, oyunlara katılan Türk kafilesinin en genç sporcusu durumunda.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap