25 °C

Piyasaların gözü kulağı ABD'de

Küresel piyasalar bugün ABD'de açıklanacak tarım dışı istihdam ve işsizlik verilerini bekliyor.

Piyasaların gözü kulağı ABD'de

ABD'de dün açıklanan ISM imalat dışı endeks beklentilerden iyi gelirken, haftalık işsizlik başvuruları beklentilerin hafif üzerinde açıklandı. ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz artırımın başlamasıyla ilgili beklentilerin fiyatlanmaya çalışıldığı piyasalarda dün genel olarak sakin bir seyir izlendi. Dün, 10 yıl vadeli tahvil faizleri yüzde 2,16 seviyelerinde dengelenirken, Dow Jones endeksi yüzde 0,14, S&P 500 endeksi yüzde 0,12 yükseldi, Nasdaq endeksi yüzde 0,35 değer kaybetti. 

Analistler, bugün açıklanacak tarım dışı istihdam verisinin Fed'e ilişkin beklentiler üzerinde belirleyici olacağını belirterek, Fed'in 16-17 eylüldeki toplantısına kadar piyasalardaki oynaklığın devam edebileceğini tahmin ediyor. 

Avrupa tarafında, dün pay piyasaları Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) faiz ve tahvil alım programında değişikliğe gitmemesine karşın, Başkan Mario Draghi'nin güvercin açıklamaları ile hızlı bir şekilde yükselişe geçerken, avro/dolar paritesi ise 1,1240'tan 1,1087'ye kadar geriledi. Draghi, tahvil alım programının gerekirse 2016 sonrasında da devam edebileceğini belirterek, ihraç payı limitinin yüzde 25'ten yüzde 33'e çıkarıldığını ifade etti. Açıklamaların ardından Almanya'da DAX endeksi yüzde 2,69, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 2,17 ve İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 1,82 yükseldi.  

Asya tarafında, dolar/yen paritesinin düşüş eğilimi dikkati çekerken, analistlerin destek olarak nitelendirdikleri 119,2 seviyesinin altını test eden paritenin negatif etkisiyle Nikkei 225 endeksinin şu dakikalarda yüzde 2,14 değer kaybettiği görülüyor.   

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap