11 °C

PMB-N kabineye yeniden girecek

Pakistan'da Müşerref'in azil suçu başlatılması kararının ardından Navaz Şerif'in partisi yeniden kabineye girme kararı aldı

PMB-N kabineye yeniden girecek

İSLAMABAD - Pakistan'da koalisyon hükümetinin Devlet Başkanı Pervez Müşerref hakkında azil süreci başlatılması kararı almasının ardından eski başbakanlardan Navaz Şerif'in partisi Pakistan Müslüman Birliği-N (PMB-N), kabineye yeniden girme kararı aldı. 

Parti sözcüsü Ahsen İkbal, "General Müşerref'in azil kararıyla ilgili dayanışmalarını göstermek için kabineye yeniden katılma kararı aldıklarını" söyledi. İkbal, ilk aşamada kabineye 3 ya da 4 bakanın gireceğini, Müşerref zamanında görevden alınan yargıçların göreve iadesinin ardından diğer bakanların da kabineye katılacağını ifade etti. Pakistan'da suikasta kurban giden eski başbakanlardan Benazir Butto'nun Pakistan Halk Partisi (PHP), şubat ayında yapılan seçimlerden birinci çıkarak koalisyon hükümetini kurmuştu. PMB-N, Müşerref'in kasım ayında görevden aldığı yargıçları görevlerine iade etmediği için mayıs ayında hükümetten çekilmişti. Şerif ile Butto'nun eşi ve koalisyonun başkanı Asıf Ali Zerdari, dün düzenledikleri ortak basın toplantısında, Müşerref'i azledeceklerini ve yargıçların görevlerine döneceklerini söylemişti. Müşerref 1999 yılında düzenlediği darbeyle Şerif'i başbakanlıktan uzaklaştırmış, 2007 kasımında 6 hafta süren olağanüstü hal uygulaması sırasında da Yüksek Mahkeme Başkanı İftihar Çavduri'nin de aralarında olduğu 60 kadar yargıcı görevden almıştı. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap