8 °C

Polisin askeri teçhizat kullanımı gözden geçirilsin

ABD Başkanı Obama, "polisin militerleştiği" tartışmalarına ilişkin, yerel kolluk kuvvetlerinin askeri teçhizatla donatılmasını içeren programların yeniden gözden geçirilmesi çağrısında bulundu

Polisin askeri teçhizat kullanımı gözden geçirilsin

WASHINGTON - ABD Başkanı Barack Obama, Ferguson'da silahsız siyahi bir gencin polis tarafından vurulmasını protesto edenlere polisin sert müdahalesi sonrasında gündeme gelen "polisin militerleştiği" tartışmalarına ilişkin, yerel kolluk kuvvetlerinin askeri teçhizatla donatılmasını içeren programların yeniden gözden geçirilmesinin faydalı olacağını düşündüğünü söyledi.

Irak'taki gelişmeler ve Ferguson'da çıkan olaylarla ilgili ekibiyle Beyaz Saray'da görüşmeler yapmak için tatilini iki günlüğüne yarıda kesip Washington'a gelen Obama, daha sonra kameraların karşısına geçerek açıklamalarda bulundu.

Obama, Missouri eyaletindeki St. Louis kentinin çoğunlukla siyahilerin yaşadığı Ferguson semtinde 18 yaşındaki Michael Brown'ın bir polis tarafından öldürülmesinden sonra patlak veren olaylarla ilgili Adalet Bakanı Eric Holder ve Missouri Valisi Jay Nixon ile görüştüğünü bildirerek, Adalet Bakanlığı ve FBI'ın Brown'un ölümünü aydınlatmak üzere bağımsız bir soruşturma başlattığını dile getirdi.

"Adalet Bakanı Holder, yarın Ferguson'a gidiyor"

Holder'ın yarın (çarşamba günü) Ferguson'a giderek, FBI yetkilileri ve sivil liderlerle bir araya geleceğini belirten Obama, şöyle devam etti:

''Hepimiz, protestocular ve polisin sokaklardaki görüntülerini izledik. Şu çok açık ki, insanların büyük bölümü barışçıl gösteriler yapıyor ancak küçük bir azınlığın barışçıl olmadığı da açıkça görülüyor. Michael Brown'un ölümünün yarattığı kızgınlık ve öfkeyi anlayabiliyorum ancak yağmalamak, silah taşımak ve hatta polise saldırmak sadece gerilimin yükselmesine ve kaosa neden olur. Bu, adaletin sağlanmasına değil, sarsılmasına yol açar.''

"Bağırma değil, dinleme zamanı"

Öte yandan, özgürce konuşmanın, bir araya gelmenin ve basın açıklamasında bulunabilmenin insanların anayasal hakları olduğunu vurgulayan Obama, bu hakların özellikle bu gibi hassas anlarda kesinlikle korunması gerektiğini ifade etti. Obama, polisin barışçıl protestoculara karşı aşırı güç kullanmasının da hiçbir haklı gerekçesi olmadığını dile getirdi.

Obama, ülke genelindeki birçok mahallede, yerel halk ve güvenlik birimleri arasında bir güven boşluğu olduğunu, beyaz ırk dışındaki gençlerin sahipsiz bırakıldığını ve korku objesi olarak görüldüğünü belirterek, bizzat kendisinin her iki algıyı değiştirme yönünde kişisel gayret gösterdiğini ve bu yönde projeler hayata geçirdiğini kaydetti. Bu algıların değişmesinin, "yıkmayı değil, inşa etmeyi, sadece bağırmayı değil, dinlemeyi gerektirdiğini" ifade eden Obama, "Birlikte bu şekilde ilerleyeceğiz, birlik halinde olarak ve birbirimizi anlayarak, birbirimiz arasında bölünmeler yaratarak değil" dedi.

"Ulusal Muhafız Birliği'nin kullanımı sınırlı olmalı"

Bir soru üzerine, Ferguson'a konuşlandırılması planlanan Ulusal Muhafız Birliği'nin sınırlı ve uygun bir biçimde kullanılması gerektiğini, bu hususta Missouri Valisi Jay Nixon'la da görüştüğünü anlatan Obama, gelecek birkaç günde bu adımın yararlı mı olacağı yoksa zarar mı getireceğini görmek için konuyu takip edeceğini kaydetti.

Obama, ABD'de polis güçlerinin militerleştiği yönündeki tartışmalara dair soru üzerine de "ABD'nin önemli özelliklerinden birinin, ordu ile yerel kolluk kuvvetleri arasındaki ayrımı koruma yeteneği olduğunu" belirterek, özellikle 11 Eylül saldırılarından sonra yerel kolluk kuvvetlerinin uygun teçhizata sahip olması gerektiği yönünde kanaat oluştuğuna dikkati çekti.

"Ödeneklerin nasıl kullanıldığının gözden geçirilmesi faydalı olur"

Bununla birlikte, yerel kolluk kuvvetlerine sağlanan ödeneklerin nasıl kullanıldığı konusunda bir gözden geçirme çalışmasının faydalı olacağını dile getiren Obama,  şöyle konuştu:

"(Yerel kolluk kuvvetlerine) Fonun nasıl gittiğini, yerel kolluk kuvvetlerinin ödenekleri nasıl kullandığını gözden geçirmemizin, satın aldıkları malzemeye gerçekten ihtiyaç duyduklarından emin olmamızın faydalı olacağını düşünüyorum çünkü ordumuz ve yerel kolluk kuvvetlerimiz arasında büyük bir fark var. Bu çizginin bulanıklaşmasını istemiyoruz. Bu bizim geleneklerimize aykırı olur. Dolayısıyla bu programların bazılarının yeniden incelenmesine iki partiden de ilgi olacağı düşüncesindeyim."

Bir başka soru üzerine ülkede beyazlar ve siyahların gördüğü muameleler ve aldıkları cezalar arasındaki farklılıkların da üzerine gidilmesi gereken bir konu olduğunu anlatan Obama, bu konudaki yanlışları gidermek için daha fazla koruyucu tedbirlere ve eğitimlere ihtiyaç olduğunu kaydetti. Bununla birlikte, suç işleyen siyahi gençler varsa da cezalandırılması gerektiğini vurgulayan Obama, "Suç işleyen siyahi gençler var ve bunun niye olduğunu tartışabiliriz, yoksul koşullarda dünyaya gelmeleri, fırsat yoksunluğu, okudukları okulların başarısızlığı ve başka nedenler... Ama bir suç işlerlerse yargılanmalılar. Çünkü kamu güvenliği her toplumun çıkarınadır" dedi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.