10 °C

Prenses Cristina'ya kötü haber

İspanya Prensesi Cristina'nın yolsuzluktan yargılanması isteniyor

Prenses Cristina'ya kötü haber

MADRID - İspanya'da 2010 yılında başlayan yolsuzluk soruşturmasında sona gelinirken, Prenses Cristina'nın sanık durumunun devamına karar verildi. Geçen hafta babası Juan Carlos'tan tahtı devralarak kral olan erkek kardeşi 6'ncı Felipe'nin yemin törenine de davet edilmeyen Prenses Cristina, ailesi tarafından da dışlanmıştı.

Soruşturmaya yürüten yargıç Jose Castro, Prenses Cristina'nın sanıklığının devamına hükmetti.

Henüz iddianameler tamamlanmasa da İspanya'nın eski kralı Juan Carlos'un damadı Palma Dükü İnaki Urdangarin hakkında 10-19 yıl hapis, Prenses Cristina'ya ise dört yıla kadar hapis ve para cezası isteneceği öne sürülüyor.

Urdangarin, kamu malını ve görevini kötüye kullanmak, sahtekarlık, iki farklı vergi usulsüzlüğü ve resmi belgede sahtecilik yapmak, İspanya eski Kralı Juan Carlos'un küçük kızı Cristina da eşi Urdangarin ile kurdukları Aizoon şirketi aracılığıyla para aklanmasına ve mali suçlar işlenmesine göz yummakla suçlanıyor.

"Noos olayı" olarak adlandırılan soruşturmada, Urdangarin ve eski ortağı Diego Torres'in, geçmişte yöneticisi oldukları Noos Enstitüsü aracılığıyla 2003-2007 yıllarında turizm ve spor alanlarında teşvik edici bazı etkinlikler için Balear Adaları özerk yönetiminin kamu bütçesinden paralar aldıkları ve kullanımında yolsuzluk yaptıkları iddia ediliyor.
Soruşturmadan dolayı Prenses Cristina ve eşi Palma Dükü Urdangarin İspanyol monarşisinin tüm resmi törenlerinin dışında bırakılırken, medyanın takibinden kaçmak isteyen Cristina, bir yılı aşkın süredir çocukları ile İsviçre'nin Cenevre kentinde yaşıyor.

Ailesi tarafından dışlandı

Prenses Cristina, babası Juan Carlos'tan tahtı devralarak kral olan erkek kardeşi 6'ncı Felipe'nin geçen haftaki yemin törenine ve diğer davetlere katılmamıştı.
Öte yandan İspanyol parlamentosu, eski kral Juan Carlos'un dokunulmazlığının kalkmasının ardından, yolsuzluk veya görevini kötüye kullanma gibi bazı iddialardan hakkında dava açmak için yapılacak olası girişimleri önleyebilmek ve hukuki açıdan eski kralı koruma altına almak için iktidar partisi tarafından hazırlanan yasa değişikliği tasarısını görüşüyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.