15 °C

"Çin sert inişle karşı karşıya değil"

Ekonomik soğuması ve borsalarındaki dalgalanma nedeniyle küresel piyasaları etkileyen Çin Başbakanı Li, "Çin ekonomisi sert inişle karşı karşıya değil" dedi.

"Çin sert inişle karşı karşıya değil"

Çin Başbakanı Li Keqiang, ülke ekonomisinini zorluklarla ve aşağı yönlü risklerle karşı karşıya olduğunu ancak bir sert iniş yaşanması riski olmadığını söyledi. Li, Çin hükümetinin gerektiğinde ekonomiyi destekleyecek kapasiteye sahip olduğunu belirtti. 

Dünya Ekonomik Forumu'nun Dalian'daki toplantısında konuşan Li, hükümetin bu yıl için belirlenmiş olan hedefleri başacarak kapasiteye sahip olduğunu belirtirken, yurtiçi talebi artıracaklarını ve daha aktif bir ithalat politikası izleyeceklerini söyledi.

Li, "Ekonomi birçok zorluk ve aşağı yönlü baskı ile karşı karşıya, Ancak hala makul bir band içinde. Bir yatırım ekonomisinde tüketim ekonomisine dönüşürken türbülanslar yaşanması doğal. Çin ekonomisi için sert iniş söz konusu değil. Eğer büyüme makul bandın dışına çıkar ise ekomnomiyi destekleme kabiliyetimiz var" diye konuştu. 

Konuşmasında serbest ve şeffaf piyasayı desteklemeye devam edeceklerini belirten Li, bölgesel ve sistemsel risklerin gerçekleşmemesi için risk yönetimini iyileştirmekte olduklarını da vurguladı. 

Döviz piyasasını yabancı merkez bankalarına açıyor

Öte yandan Çin Başbakanı Keqiang, yabancı merkez bankalarının Çin'in yerel interbank döviz piyasasına yatırım yapmasına imkan vereceklerini 
söyledi. Li, yuan için sınır ötesi ödeme sistemini yıl sonundan önce kuracaklarını da belirtti.
    
Çin yabancı merkez bankalarının ve devlet varlık fonlarının Çin'in yerel tahvil piyasasına yatırım yapmalarına temmuz ayında izin vermişti. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap