9 °C

"Geniş çaplı çekilme hemen olmaz"

Rus Dışişleri Bakanı Lavrov, geniş çaplı bir çekilmenin, Güney Osetya'da Rus birliklerince alınacak güvenlik önlemlerine bağlı olacağını söyledi

"Geniş çaplı çekilme hemen olmaz"

 

MOSKOVA  - Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, bir TV söyleşisinde, Gürcistan'daki Rus birliklerinin mevzilerinden hemen çekilmelerinin söz konusu olmadığını belirtti.

Tarafların, çatışma öncesi mevzilerine dönmelerini içeren bir ateşkes anlaşması imzalamış olmalarına, Rus birliklerinin Tiflis yakınındaki bir kasabayı terk etmelerine ve ABD'den gelen "hızla çekil" çağrılarına karşın Lavrov, "geniş çaplı bir çekilmenin, Güney Osetya'da Rus birliklerince alınacak güvenlik önlemlerine bağlı olacağını" söyledi.

Güney Osetya'daki "Rus barış gücü" askerlerini takviye edeceklerini, Rus güçlerinin, Güney Osetya'da güvenliği öncelikle pekiştirmeleri gerekeceğini belirten Lavrov, "Güney Osetya çatışma bölgesine gönderilmiş olan Rus silahlı kuvvetleri birlikleri, bu güvenlik önlemleri alındığı zaman çekilecekler" dedi.

Lavrov, bunun ne kadar zaman alacağı sorusuna ise "gerektiği kadar" karşılığını verdi.

Rusya Dışişleri Bakanı, bölgeye hangi ülkelerin barış gücü yerleştireceğine de "ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice değil, Güney Osetya halkının karar vereceğini" söyledi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap