18 °C

"IKBY'de gazetcilere şiddet" iddiası

Metrography'nin raporuna göre Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde, son 4 ayda 60 gazeteci görevi başındayken fiili saldırıya maruz kaldı

"IKBY'de gazetcilere şiddet" iddiası

SÜLEYMANİYE - Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) gazetecilerin haklarını korumak amacıyla kurulan Metrography, basın mensuplarına yönelik şiddeti içeren bir rapor hazırladı. 

100'ü aşkın gazetecinin üyesi olduğu, Süleymaniye merkezli Metrography Başkanı Rahman Garip, düzenlediği basın toplantısında raporun içeriğini kamuoyuyla paylaştı.

Garip, IKBY'de medya mensuplarına yönelik birçok şiddet olayını tespit ettiklerini belirterek, ''Son 4 ayda yaşanan 72 olayda, 60 gazeteci görevi başındayken fiili saldırıya maruz kaldı. Başta darp olmak üzere fotoğraf makinesi ve kameraları kırma, kayıt cihazlarına el koyma, materyalleri sildirme ve korkutma şeklinde gazetecilere baskı uygulandı. 22 gazeteci darp edildi, 12 muhabirin teknik cihazları kırıldı, 12 defa gazetecilerin yolu kesildi ve iş yapmaları engellendi" dedi. 

Medya mensuplarının haklarının korunması noktasında IKBY hükümetinin ciddi bir adım atmadığını savunan Garip, "Öldürülen gazetecilerin devam eden davaları sonuçlandırılmadı. Serdeşt Osman'ın katilleri nerede, Abdulsetar Şerif'i kim öldürdü, hangi çıkarlar Kawa Germiyani'yi kurşunladı?''diye konuştu.

Gazetecilere yönelik şiddet, baskı ve saldırıların son bulması için IKBY hükümetine çağrıda bulunan Garip, "Gazetecilerin haklarını koruyacak yasal düzenlemeler bir önce yapılmalıdır. Şiddet en ağır şekilde cezalandırılmalı ve öldürülen gazetecilerin katilleri yargılanmalıdır" ifadelerini kullandı. 

Konuşmanın ardından yere konulan mumlar, toplantıya katılan gazeteciler tarafından yakıldı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap