13 °C

"Petrole olan talebin ve fiyat artacak"

İran Petrol Bakanı Gulam Nozari, havaların soğumaya başlaması ve tüketimin artmasıyla birlikte fiyatların artacağını belirtti

"Petrole olan talebin ve fiyat artacak"

TAHRAN/KARAKAS - İran Petrol Bakanı Gulam Hüseyin Nozari, petrolün varilinin 100 dolar olmasını uygun gördüğünü, havanın soğumasıyla birlikte petrole olan talebin ve fiyatın artacağını bildirdi.

İran Petrol Bakanlığı'nın internet sitesi SHANA'daki habere göre, Nozari, petrolün varilinin 100 dolar olmasının uygun olup olmadığı sorusuna, "Bu petrol için asgari fiyat" yanıtını verdi. Nozari, havaların soğumaya başlaması ve tüketimin artmasıyla birlikte fiyatların artarak uygun seviyelere çıkabileceğini ifade etti.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) Eylül ayında yapacağı toplantıda örgütün üretim kotası konusunun gündeme gelip gelmeyeceği sorusuna da Nozari, "Bu konu fiyatlar üzerinde etkisi olacaksa, kesinlikle toplantıda asıl konular arasında olacak" yanıtını verdi. Suudi Arabistan'ın üretimini artırmasıyla ilgili olarak da Nozari, "Piyasaya fazla petrol arzının fiyatlar üzerinde etkisi vardır. Sadece Suudi Arabistan'ın petrol arzındaki artışı değil, diğer üyelerin de arzında artışın etkisi olabilir" dedi.

İran, OPEC'te Suudi Arabistan'dan sonra en büyük ikinci petrol üreticisi konumunda bulunuyor.

Bu arada Venezuela, OPEC toplantısında üretim kotasının değişmemesini isteyecek. Petrol Bakanı Rafael Ramirez, yaptığı açıklamada, Venezuelalı yetkililerin, OPEC toplantısında petrolün varil fiyatı 100 doların üzerinde kaldığı sürece üretimin aynı kalmasını isteyeceklerini söyledi. Ramirez, daha önce fiyat düşmeye devam ederse OPEC toplantısında üretimin kısılmasını isteyeceklerini açıklamıştı.

Piyasa uzmanları, OPEC'in 9 Eylül'de Avusturya'nın başkenti Viyana'da yapacağı toplantıda üretim hedefini değiştirmesini beklemiyorlar.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap