9 °C

"Suriye'de askeri danışmanımız yok"

"Suriye'de askeri danışmanımız yok"

 

 
 
MOSKOVA - Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ülkesinin Suriye dahil hiçbir bölgeye askeri danışman göndermediğini söyledi.
Rusya Dışişleri Bakanlığı resmi sitesi, Lavrov'un Alman ARD televizyonuna verdiği demeci yayınladı.
ARD'de yayınlanan haberde, ABD'nin, Türkiye-Suriye sınırına muhalefetle çalışması için askeri danışman gönderdirdiğini açıkça belirttiğini söyleyen Lavrov, Rusya'nın Suriye veya dünyanın her hangi bir yerine askeri danışman göndermediğini savundu.
Avrupa ve bazı bölge ülkelerinin "Suriye'nin özgürleştirilen bölgeleri" olarak adlandırdıkları bazı yerlerde askeri birimlerinin olduğunu bildiklerini söyleyen Lavrov, Rusya'nın Tartus'daki gemilere teknik lojistik destek sağlayan üssünde bulunan 30-40 asker dışında bu ülkede askerinin bulunmadığını kaydetti.
Lavrov, eski anlaşmalar doğrultusunda Rusya'nın Suriye'ye hava savunma silahları sattığını, bu silahların da iç çatışmalarda kullanılamayacağını ileri sürdü.
Avrupalıların, Mali'deki radikallerin elinde Kaddafi muhalefetine verilen silahların olduğunu itiraf ettiklerini ileri süren Lavrov, Suriye muhalefetine silah verenlerin bu silahların nereye gittiğini takip ettiklerini umduğunu söyledi.
Suriye'deki durumun istikrara kavuşması için jeopolitik çıkarları bir kenara koyarak, olup bitenlerin doğru analizini yapmaya çağıran Lavrov, bütün grupların, etnik ve dini azınlıkların haklarının korunduğu ulusal diyaloğa ulaşmak ve sorunun barışçıl yolla çözülmesi için yapıcı yaklaşım gösterilmesi gerektiğini söyledi.
 
Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.