7 °C

"Türkler muhalefet ile koalisyona neden olabilir"

BBC, Almanya'da 22 Eylül'de gerçekleşecek genel seçimi değerlendirdi.

"Türkler muhalefet ile koalisyona neden olabilir"

LONDRA - Almanya'da 22 Eylül'de yapılacak genel seçime 6 hafta kala ülkede pek bir seçim havasının yaşanmadığına, son kamuoyu yoklamalarına göre Başbakan Angela Merkel'in Hristiyan Demokrat Partisi'nin yüzde 42 oy oranıyla yine birinci parti olacağına dikkat çekilirken Gezi Parkı gösterileri sırasında, Fransa'da seçimi kaybeden Nicolas Sarkozy'ye gönderme yaparak Angela Merkel'i uyaran Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış için "beklentisi boşa çıkabilir" yorumları da yapılıyor. Buna karşın Türkiye kökenli seçmenlerin tercihlerini çifte vatandaşlık hakkı vaat eden partilerden yana yapmaları halinde, Merkel'in muhalefet partilerinden de en az birinin yer aldığı bir koalisyon kurma zorunda kalabileceği görüşü dile getiriliyor.

BBC, Almanya'da "heyecanı sıfır" olan bir seçim sürecinin yaşandığını vurgu yaptığı geniş haberinde "Ne partiler arasında ciddiye alınabilecek ölçülerde bir tartışma, ne de bir anlaşmazlık var. Almanya sanki 22 Eylül'de genel seçim olmayacakmış gibi, ülkesi ve insanlarıyla sakin huzurlu bir yaz geçiriyor" değerlendirmesini yaptı.

Almanya'yı gerçekten zorlayan ve bu yüzden seçmeni hükümet değişikliği konusunda daha şimdiden düşünüp taşınmaya sevk edecek herhangi bir sorun görünmediğini kaydeden BBC, "Güllük gülistanlık bir Almanya" ifadesini de kullandı. Haberde şöyle denildi:
"AB'nin güneyi ve doğusu ekonomik sorunlarla boğuşurken Almanya göreceli olarak daha rahat. Cari açık diye bir problem yok. Ekonomik büyüme sene başında açıklandığı rakamlarda seyrediyor. İşsizlik yaz mevsimine rağmen düşmeye devam ediyor. İhracat gayet iyi görünüyor. Alman kamuoyunu "bizler ve ötekiler" diye geren bir konu da bulunmuyor."

Bağış'ın beklentileri boşa çıkabilir
BBC, Başbakan Merkel ve koalisyon hükümetini son haftalarda zorlayan belki de tek konunun Amerikalıların istihbarat faaliyetlerinin olduğunu kaydettiği haberinde "Almanya'da bu Pazar seçim olsa, kamuoyu yoklamalarına göre Başbakan Merkel'in Hristiyan Demokrat Partisi yüzde 42 oy oranıyla yine birinci parti oluyor. Anketlerde ana muhalefet partisi Sosyal Demokratlar yine yüzde 25'i geçemiyor" dedi. BBC haberinde şu savlara da dile getirildi:
"Bu durumda, Türkiye'de Gezi olayları sırasında AKP hükümetini sert biçimde eleştirdiğinde, Merkel'i 'sırf Türkiye'ye dil uzattığı için iktidardan düştüğünü' varsaydığı eski Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy'le karşılaştırıp uyaran AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'ın beklentileri boşa çıkabilir."
Buna karşın BBC "Ancak bir başka 'Türk unsuru' pekâlâ Merkel'i zor duruma düşürebilir" dediği haberinde Almanya'da 2009 yılında yapılan son genel seçimlerde yaklaşık 600 bin Türkiye kökenli göçmenin de oy kullandığını anımsatarak Eylül ayındaki seçimlerde de yine en az bir o kadar Türkiye kökenli seçmenin oy kullanma hakkına sahip olduğunu kaydetti.
Özellikle Ana Muhalefet Partisi Sosyal Demokratlar ve diğer muhalefet partilerinden Yeşiller ve Sol Parti'nin, Türkiye kökenli seçmenlere Başbakan Merkel ve partisinin şiddetle karşı çıktığı "çifte vatandaşlık hakkını" vaat ettiklerine dikkat çeken BBC, "Gerçekten de Türkiye kökenli seçmenlerin 22 Eylül seçimlerinde tercihlerini çifte vatandaşlık hakkı vaat eden partilerden yana yapmaları halinde, Başbakan Merkel'in haz etmeyeceği şekilde muhalefet partilerinden de en az birinin yer aldığı bir koalisyon hükümetine sebep olmaları mümkün" dedi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.