15 °C

RBS'den 400 milyon sterlinlik foreks tamponu

İngiltere'nin önde gelen bankalarından RBS, foreks piyasalarına ilişkin manipülasyon soruşturmasından kaynaklanabilecek olası cezaları karşılamak için toplam 400 milyon sterlinlik fon oluşturdu

RBS'den 400 milyon sterlinlik foreks tamponu

LONDRA  - İngiltere'nin önde gelen bankalarından Royal Bank of Scotland (RBS), denetleyici kuruluşların yürüttüğü foreks piyasalarına ilişkin manipülasyon soruşturmasından kaynaklanabilecek olası cezaları karşılamak için toplam 400 milyon sterlinlik fon oluşturdu. 

RBS'in bu yılın üçüncü çeyrek sonuçlarında yer alan bilgiye göre RBS, İngiltere'de devam eden foreks skandalına ilişkin soruşturmanın sonuçlanması halinde ortaya çıkabilecek maliyetlerin karşılanması amacıyla 400 milyon sterlinini kenara ayırdı. 

Bankanın üçüncü çeyrek sonuçlarına göre, RBS'in vergilendirilmemiş karı bir önceki çeyreğe kıyasla 260 milyon sterlin yükselerek toplam 1,27 milyar sterline ulaştı. Banka geçen yılın aynı çeyreğinde 634 milyon sterlin zarar kaydetmişti. 

Daha önce RBS'in İrlanda merkezli Ulster Bank'ı satışa çıkarabileceği yönündeki beklentileri değerlendiren RBS'in Üst Yöneticisi Ross McEwan, Ulster Bank'ın bankanın büyüme stratejisinin merkezinde yer aldığını söyledi. 

McEwan, Kuzey İrlanda bölgesinin en büyük ve İrlanda'nın ise üçüncü büyük bankası olan Ulster Bank'ın satışına sıcak bakılmadığına işaret etti. 

Dün İngiltere'nin önde gelen bankalarından Barclays de denetleyici kuruluşun foreks skandalına ilişkin soruşturmasının sonunda oluşabilecek zarara karşılık 500 milyon sterlinlik tampon hazırladığını duyurmuştu. 

Açıklamada, bankanın aynı zamanda ödeme koruma sigortası (PPI) satışına ilişkin süren davalarla ilgili de müşterilerinin kayıplarını telafi etmek için 170 milyon sterlin ayırdığı da kaydedilmişti. 

İngiltere'de ciddi yolsuzluk dosyalarını inceleyen SFO (Serious Fraud Office) ve Finansal Yönetim Otoritesi (FCA), birçok finansal kuruluşun dahil olduğu düşünülen foreks piyasalarına ilişkin soruşturmalarını sürdürüyor. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap