5 °C

Rus birlikleri, Ukrayna sınırından çekildi mi?

ABD Savunma Bakanlığı, sınırda sadece yedi tabur kaldığını belirtirken, Savunma Bakanı Hagel ise sınır bölgesinde hala binlerce Rus askerin olduğunu söyledi

Rus birlikleri, Ukrayna sınırından çekildi mi?

WASHİNGTON - Amerikalı yetkililer, Rusya'nın Ukrayna sınırına yığdığı askeri birliklerin büyük bir kısmını geri çektiğini söyledi. 

Adının açıklanmasını istemeyen Savunma Bakanlığı yetkilileri, Associated Press haber ajansına, Rusya-Ukrayna sınırında halihazırda yaklaşık yedi taburun kaldığını belirtti. 

Savunma Bakanı Chuck Hagel, iddialar konusunda herhangi bilgi vermedi ancak Rus birliklerinin çekilmesini olumlu bir gelişme olarak niteledi.  

Shangri-La Dialogue toplantılarına katılmak için Singapur'a giden Hagel, Rus mevkidaşı ile askeri birliklerin çekilmesi konusunda herhangi  bir görüşme yapmadığını ifade etti. 

Hagel, "Binlerce Rus askerinin geri çekildiğini biliyoruz ancak sınır bölgesinde hala binlerce Rus askeri olduğunu da biliyoruz" dedi.  

Ukrayna'daki siyasi krizin ardından Rusya, Ukrayna sınırına çok sayıda asker göndermiş ve Rus birlikleri, martta Kırım Yarımadası'nın kontrolünü ele geçirmişti. Kırım Özerk Bölgesi'nde yapılan referandumda halk, Ukrayna'dan ayrılıp Rusya'ya katılmak için oy kullanmıştı. ABD ve diğer Batılı ülkeler, Moskova'yı Ukrayna hükümetine baskı yapmak için sınır bölgesine askeri yığınak yapmakla suçluyor.  

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.