Rus ekonomistlerden "iç piyasaya yönelin" tavsiyesi

Ekonomistler, Putin'in ekonomik beklentilerinin kabul edilebilir olduğunu, ancak beklenmedik gelişmelere hazırlıklı olunması gerektiği uyarısını yaptı

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Rusya'da ekonomistler, Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ekonomik beklentilerinin kabul edilebilir olduğunu, ancak beklenmedik gelişmelere hazırlıklı olunması gerektiği uyarısını yaptı.

Rus uzmanlar, Putin'in yıllık basın toplantısında yaptığı, Rusya'nın ekonomisinin düzlüğe çıkması için iki yıl gerektiği yönündeki açıklamasını değerlendirdi. 

Borçlanma ve büyük yatırım maliyetlerinde sınırlamaya gidilmeli

Uzmanlara göre, Rusya piyasası bu iki yıllık süreçte yerli üretime odaklanarak, borçlanma ve büyük yatırım maliyetlerinde sınırlamaya gitmeli. Hükümet ise, işletmelerin zor zamanlarda ayakta kalabilmesi için mümkün mertebe dengeli bir politika yürütmeli.

Pavel Turinin:
Maliyetleri düşürüp, verimliliği artırmak için gerekli şartlar oluşturulmalı

Uygulamalı Ekonomi Araştırmaları Enstitüsü Kıdemli Araştırma Görevlisi Pavel Turinin,  Putin'in ekonomik değerlendirmelerinin kabul edilebilir olduğunu belirterek, "Ancak, önümüzdeki yıl beklenmedik gelişmelerin yaşanarak bu sürecin daha da uzaması riskine karşı hazırlıklı olunması gerekir" dedi.  

Turinin, önümüzdeki süreçte Rusya piyasasına yönelik değerlendirmede bulunarak, "Girişimciler, maliyetleri düşürüp verimliliği artırmak için gerekli şartları oluşturmalı ve yeni koşullara adapte olmalı. Hükümet ise işletmelerin zor zamanlarda ayakta kalması için mümkün mertebe dengeli bir politika yürütmeli" diye konuştu.

İgor Koh:
Piyasanın yerli üretime odaklanması lazım

Kazan Federal Üniversitesi Öğretim Üyesi Profesör İgor Koh ise hiçbir krizin sonsuza dek devam etmeyeceğini belirterek, Rusya'nın bugünkü krizi aşmak için 1998 yılından çok daha fazla imkanı olduğunu belirtti. 

Koh, krizin ihracat odaklı işletmelere geniş fırsatlar vereceğini savunarak, "Rublenin devalüasyonu bu tür şirketlerin üzerindeki rekabet baskısına ciddi sınırlamalar getirir. Bu iç pazar içinde dış pazar için de geçerli" dedi.

Önümüzdeki dönemde piyasalara yönelik öngörüde bulunan Koh, "İlk olarak piyasanın yerli üretime odaklanması lazım, borçlanma ve büyük yatırım maliyetlerinde sınırlamaya gidilmeli. Bu önlemler krizi güvenli bir şekilde atlatmaya ve ekonomik büyümenin başlangıcına hazır olmayı sağlayacaktır" değerlendirmesini yaptı.

Putin'in yıllık basın toplantısı

Putin, Moskova'da düzenlenen geleneksel yıllık değerlendirme toplantısında basın mensuplarının sorularını yanıtlamıştı. Yerli ve yabancı basından yaklaşık bin 300 gazetecinin takip ettiği ve birçok kanaldan canlı yayınlanan toplantıda Putin, ekonomi başta olmak üzere Rusya'nın gündemine dair önemli açıklamalarda bulunmuştu. Putin, 3 saat 10 dakika süren basın toplantısında 53 soruya cevap vermişti. 

Putin, Rus ekonomisinin mevcut durumunun petrol fiyatları ve dış faktörlerden kaynaklandığını belirterek, "Dünya ekonomisindeki artış korunacak ancak yükseliş temposu düşecek. Bizim ekonomimiz de bugünkü durumdan çıkacak. Bu yaklaşık iki yıl alabilir" ifadelerini kullanmıştı.

Bu konularda ilginizi çekebilir