22 °C

Rusya-AB işbirliği müzakereleri Moskova'da yapılacak

Rusya ve AB'nin enerji sektörünün yanı sıra bazı ticari ve ekonomik konularda hala ortak bir noktaya varamadı

Rusya-AB işbirliği müzakereleri Moskova'da yapılacak

 

 

MOSKOVA - Rusya-AB ikili işbirliği anlaşmasıyla ilgili müzakerelerin cuma günü Moskova'da yapılacağı bildirildi.

Avrupa Komisyonu Moskova Temsilcisi Marc Franco yaptığı açıklamada, "Avrupa Komisyonu Dış İlişkiler Genel Müdürü Eneko Landaburu ve Rusya'nın AB temsilcisi Büyükelçi Vladimir Çizov başkanlığındaki müzakerecilerin görüşmesi cuma günü Moskova'da yapılacak" dedi.

Franco, görüşmeler sırasında çalışma gruplarının faaliyetlerinin birleştirileceği ve bu sayede müzakerelerde yeni bir aşama kaydedileceğini söyledi.

Müzakerelerin ardından, gelecek hafta çarşamba günü de ticari ve ekonomik işbirliği komisyonunun çalışma grubu toplantısının yine Moskova'da yapılacağını kaydeden Franco, AB-Rusya diyaloğunun iyi bir gelişme seyri izlediğini, ancak tarafların yine de insan hakları konusu dahil olmak üzere bazı konularda hala görüş farklılığının bulunduğuna dikkati çekti.

Franco, Rusya ve AB'nin enerji sektörünün yanı sıra bazı ticari ve ekonomik konularda hala ortak bir noktaya varamadığına işaret etti.

Rusya-AB arasındaki yeni Ortaklık ve İşbirliği Anlaşması, 1997 yılında imzalanan ve süresi Aralık 2007'de biten, ancak bir yıl uzatılan anlaşmanın yerini alacak. AB-Rusya arasındaki görüşmeler genellikle Polonya ve Litvanya'nın itirazı yüzünden sık sık ertelenmişti.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap