9 °C

Rusya BM'de hayal kırıklığı yaşadı

Rusya'nın talebiyle BMGK'da Türkiye'nin Irak'taki eğitim birliği konusu görüşüldü. Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Churkin, toplantıda arzu ettikleri başarıyı sağlayamadıklarını söyledi.

Rusya BM'de hayal kırıklığı yaşadı

Rusya'nın talebiyle Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK), Türkiye'nin Irak'taki eğitim birliği konusu görüşüldü. 

BMGK, kapalı toplantıda, Rusya'nın talebi üzerine Irak'taki Türk askeri varlığını ele aldı. BM Genel Sekreter yardımcılarından Miroslav Jenca da talep üzerine toplantıya katılarak Konsey üyelerine sunum yaptı. Toplantının çıkışında ise talebin kimden geldiği ve Irak'ın mektupla Konsey'e başvurup vurmadığı muamması yaşandı. 

Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vitaly Churkin, gazetecilerin, "Böyle bir toplantıya niçin gerek duydunuz?" sorusuna karşılık, "Irak, BMGK'ya mektup gönderdi. Bu bizim kapalı toplantı için harekete geçmemizi tetikledi. Irak Başbakanı ve diğer Iraklı yetkililer bu konuda açık şekilde şikayetlerini dile getirdiler" ifadesini kullandı.

Churkin'in ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Irak'ın BM Daimi Temsilcisi Muhammed Ali el-Hakim ise Irak'ın konuyu ikili şekilde çözmek istediğini kaydederek, "Biz konuyu Ankara ve Bağdat arasında ikili olarak görüşüyoruz. İhtiyacımız olduğunda konuyu mektupla BMGK'ya bildiririz. Ancak Bağdat henüz BMGK'ya mektup göndermedi. Churkin'in bahsettiği mektup zannediyorum 25 Haziran 2014'teki mektuptur" diye konuştu.

"Hayal kırıklığına uğradım"

Vitaly Churkin gazetecilere yaptığı açıklamada, toplantıda arzu ettikleri başarıyı sağlayamadıklarını da söyledi.

Churkin, "Toplantı çok önemli olmasına rağmen hayal kırıklığına uğradım. Biz BMGK Başkanı'nın BM Şartı, uluslararası hukuk ve Irak'ın toprak bütünlüğü ve egemenliğine saygı gösterilmesini isteyen bir metni gazetecilere okumasını istedik ancak bazı üyeler sorunun daha da büyümemesi gerektiğini savunarak kabul etmediler" dedi.

Taleplerine muhalefet eden ülkelerin uluslararası prensiplere olan bağlılıklarının sorgulanacağını da öne süren Churkin, "BMGK'dan ortak bir metin çıksaydı toplantının etkisi daha fazla olabilirdi ancak BMGK bu konuya yeterli önem vermedi" diye konuştu.

Rus savaş uçağının düşürülmesi konusunun gündeme gelip gelmediğinin sorulması üzerine de Churkin, bu konunun Irak meselesi ile bağlantısı olmadığını, bu yüzden gündeme getirmediklerini söyledi.

"Irak'ın toprak bütünlüğü ve egemenliği Türkiye için önemli"

Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Halit Çevik de basın mensuplarına açıklama yaparken, DAEŞ'le savaşta Irak halkı ve hükümeti ile birlikte olduklarını belirtti, Irak'ın toprak bütünlüğü ve egemenliğinin Türkiye için önemli olduğunu söyledi.

Türkiye'nin IŞİD ile savaşan uluslararası koalisyonun bir parçası olduğuna işaret eden Çevik, "Bu bağlamda Türk askeri eğitimcileri bir yıldır Irak'ta bulunuyor. Bu bir sır değil" diye konuştu. Çevik, Türk askerinin Irak'ta hükümetin de rızasıyla yaklaşık bir yıl önce göreve başladığını ve Türkiye'nin bu konudaki tüm bilgileri Iraklı yetkililerle paylaştığını ifade etti.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.