10 °C

Rusya ile Çin, 3 milyar dolarlık 40 kontrat imzaladı

Ahmet Coşkunaydın, Moskova'dan bildiriyor

Rusya ile Çin, 3 milyar dolarlık 40 kontrat imzaladı

MOSKOVA - Dünya'da ekonomik kriz henüz sürmesine ve bir çok alanda durgunluk ile bekleme dönemi devam etmesine karşın Rusya ile Çin Halk Cumhuriyeti ekonomik ve ticari ilişkilerini geliştirmekten geri durmuyorlar.

En son olarak Moskova'da gerçekleşen Rusya-Çin Ekonomik ve Ticari Forumunda Çin Halk Cumhuriyeti ile Rusya federasyonu arasında 40 adet yatırım ve işbirliği anlaşması imzalandı. Rusya ticaret bakanlığı yetkilileri bu yatırımların tutarının toplam 3 milyar dolar olduğunu söylediler.

Moskova'da gerçekleşen Rus-Çin Ekonomik ve Ticaret Forumuna Rusya ve Çin'den toplam 600 işadamı ve kuruluş temsilcisi katıldı. Rusya Ticaret Bakanlığı yetkilileri iki ülke yatırımcılarının ekonomik kriz nedeniyle bir süre frene bastıklarını aslında her iki ülkenin iş dünyasının geleceğe çok büyük umutlarla baktıklarını söylediler.

Rusya ile Çin Halk Cumhuriyeti arasında birde ekonomik ilişkilere yol göstermek amacıyla bir vakıf kurulması karara bağlandı. Rusya Federasyonunun vakfa nakit ne kadar katkıda bulunacağı bir süre sonra belli olacak. Buna karşılık Çin Halk Cumhuriyeti kendi adına 14. 6 milyon dolarlık bir katkıyı vereceğini açıkladı.

İki ülke arasında ki işbirliği ağırlıklı olarak petrol, doğal gaz, uzay çalışmaları ile uzay teknolojisi arasında yoğunlaşacak. Taraflar birbirleriyle teknolojik yenilikleri değiş tokuş yapmak ve yeni buluşlarla araştırmalarda da işbirliği konusunda anlaşmaya vardılar.

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.