11 °C

Rusya MB faizi düşürdü

Rusya Merkez Bankası politika faizini 100 baz puan indirerek yüzde 11.5'e çekti.

Rusya  MB faizi düşürdü

Rusya Merkez Bankası politika faizini beklentiler doğrultusunda 100 baz puan indirerek yüzde 11.5'e düşürdü.

Politika faizinde art arda dördüncü kez indirime giden Rusya Merkez Bankası, enflasyonda gerilemenin sürmesi halinde faiz indirimlerini de devam edileceği sinyalini verdi.

Rusya Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamaya göre, haftalık repo ihalesi faiz oranını yüzde 12,50'den yüzde 11,50'ye indirildi. Piyasalarda da beklenti faizlerin 100 baz puan indirileceği yönündeydi.
    
Banka gecelik repo faiz oranını yüzde 13,50'den yüzde 12,50'ye, mevduat faiz oranını yüzde 11,50'den yüzde 10,50'ye çekti. Banka refinansman faiz oranı yüzde 8,25 olarak bıraktı.Bankanın açıklamasında, enflasyonun düşmeye devam etmesi durumunda gösterge faiz oranının düşürülmeye devam edeceği ifade edildi.

Banka, enflasyonun 2016 yılı Temmuz ayına kadar yüzde 7'nin altına ineceğini, 2017 yılında ise yüzde 4'e gerilemesinin beklendiğini ifade etti. Rusya'da Mayıs ayında tüketici fiyatları aylık yüzde 0,4 artarken,yıllık artış yüzde 15,8 seviyesinde gelmişti. Rusya Merkez Bankası bu yıl için ekonomide yüzde 3,2 daralmanın beklendiğini belirtti. IMF son raporunda Rusya için daralmanın yüzde 3,8 olmasının beklendiğini açıklamıştı.Banka, makro ekonomik göstergelerin ekonominin soğuduğuna işaret ettiğine dikkat çekerken, sermaye harcamalarının da artacağı yönünde 
görüş ifade etti.

Rusya Merkez Bankası, Ukrayna krizi ve yaptırımlar nedeni ile sert düşen rubleyi kontrol edebilmek için faiz oranlarını yüzde 17’ye çıkarmıştı. Yıl başından bu yana ise faiz oranları aşamalı olarak 5,5 puan indirildi.
  

Politika faizinde art arda dördüncü kez indirime giden Rusya Merkez Bankası, enflasyonda gerilemenin sürmesi halinde faiz indirimlerini de devam edileceği sinyalini verdi.  Banka en son Mart ayında faizlerde 150 baz puan indirime gitmişti. Banka'nın bir sonraki toplantısı 31 Temmuz tarihinde gerçekleşecek.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap