10 °C

Rusya ve OPEC petrol üretimini düşürür mü?

Rusya'nın petrol üretimini kısma konusunda OPEC'le görüşeceği yönündeki açıklamaları değerlendiren uzmanlar, bu yönde bir anlaşmanın çok zor bir ihtimal olduğunu bildirdi.

Rusya ve OPEC petrol üretimini düşürür mü?

Petrol fiyatları, Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak'ın perşembe günü Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütünün (OPEC) toplantısında Suudi Arabistan'ın yüzde 5'lik üretim kısıntısı talebinin görüşülebileceğini söylemesinin ardından 35,79 dolara kadar yükselmişti. Konuyla ilgili, BNP Paribas Emtia Piyasaları Müdürü Tchilinguirian, Rus Enerji ve Finans Enstitüsü Ekonomi Bölümü Başkanı Salikhov, East European Gas Analysis danışmanlık şirketi İcra Direktörü Korchemkin ve  Creon Energy Yürütme Kurulu Başkanı Kilzie görüş bildirdi.

'Yükselişten üreticiler memnun'

 BNP Paribas Emtia Piyasaları Müdürü Harry Tchilinguirian, yapılan açıklamaların fiyatları yükselttiğine işaret ederek, bu yükselişten üreticilerin memnun olacağını belirtti.

Dünya çapında birçok yetkilinin açıklama yarışına girdiğine dikkati çeken Tchilinguirian, “Ancak üretimi kısma konusunda somut bir adım söz konusu değil. Kısacası, Suudi Arabistan dışında Rusya ve OPEC ülkelerinin çoğu, üretimi düşürebilecek finansal konuma sahip değil” dedi. 

Tchilinguirian, piyasaların şu anda bir iddiayı satın aldığını belirterek, “Piyasalar ileride de koordine bir üretim kısılmasının çok düşük ihtimalini de satmaya başlayacaktır” dedi.

'Piyasalar, haberlere aşırı reaksiyon gösterdi'

Rus Enerji ve Finans Enstitüsü Ekonomi Bölümü Başkanı Marcel Salikhov , petrol piyasalarının söz konusu haberlere aşırı bir reaksiyon gösterdiğini belirterek “Böyle bir anlaşmanın gerçekleşebileceğini düşünmek için çok erken” dedi.

OPEC’in koordineli şekilde üretimi kısmaya karar vermemesi halinde Rusya’nın da böyle bir kararı almayacağını kaydeden Salikhov, “Suudi Arabistan’ın, Rusya üretimini kısmak istese dahi şu anda yürüttüğü stratejiyi sonlandırmasını beklemiyorum” yorumunu yaptı.

'Rusya üretimi azalttığını duyurabilir'

East European Gas Analysis danışmanlık şirketi İcra Direktörü Mikhail Korchemkin de, Rusya’nın bugüne kadar OPEC üretimini her düşürüşünde, petrol ihracatını artırdığına dikkati çekti.

Rusya’nın üretimini azalttığını duyurabileceğini belirten Korchemkin, “Ancak bütçe açığı, Kremlin’i petrol ihracatını tekrar arttırmaya mecbur bırakacaktır” dedi.

'Hedef 40 dolar olabilir'

Öte yandan, Rusya merkezli danışmanlık şirketi Creon Energy Yürütme Kurulu Başkanı Fares Kilzie, Rusya ve OPEC arasında üretimi kısma konusunda bir anlaşmanın yapılabileceği görüşünde.

Böyle bir anlaşmanın olması için varil başına 40 dolarlık petrol fiyatının hedeflenebileceğini belirten Kilzie, “Artık kötü durumdaki Çin ekonomisinden çekilmeye başlayan ABD, Hindistan, Pakistan ve Bangladeş gibi gelişen piyasalara girmek istiyor. Bu piyasalar ise ancak 40 dolarlık petrol fiyatıyla iyi bir performans gösterebilir” dedi.

Kilzie, Rusya’da petrol üretimi konusunda iki ayrı görüşün olduğunu belirterek şöyle devam etti:

“Rus Enerji Bakanı Aleksandr Novak’ın yer aldığı bir kanat, petrol üretiminde sadece küresel ekonomik ve istatistiksel verileri ele alarak değerlendirme yapıyor. Rosneft CEO’su İgor Seçin’in yer aldığı diğer kanat ise hem istatistiksel hem de jeopolitik gelişmeleri değerlendiriyor ancak Rusya’nın mevcut durumda üretimini düşürmesi kaçınılmazdır.” 

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.