5 °C

Rusya'nın Davos'u Batı'yı böldü

AB'li CEO'lar çıkarma yapacak, ABD'li CEO'lar katılmaktan vazgeçti

Rusya'nın Davos'u Batı'yı böldü

ST. PETERSBURG - Rusya’nın büyük bir önem verdiği St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu (SPIEF) dün start aldı. “Rusya’nın Davos’u” olarak adlandırılan, Vladimir Putin yönetiminin büyük önem verdiği ekonomi forumunun bu yıl 18’incisi düzenleniyor. Foruma yaklaşık 7 bin kişinin katılması bekleniyor ancak Ukrayna ile yaşanan gerginlik nedeniyle ABD’li şirket yöneticilerinin büyük bir kısmının foruma katılmaktan vazgeçtiği belirtiliyor. 

Üç gün sürecek SPIEF’de, 62 ülkeden 109 delegasyon, aralarında Gazprom, Gazprombank, Lukoil, Sberbank, Rostelekom, Kamaz, Rusya Hava Yolları’nın yer aldığı 450 Rus şirketi, BP, Total, Philips’in başı çektiği 146 yabancı şirket yer alıyor. 

Yabancı heyetler içinde en büyüğü Fransa’dan geliyor. Total’in, GDF Suez’in ve EDF’nin CEO’ları katılımcılar arasında Alstom ve Danone’nin CEO’ları da katılımcı listesinde yer alıyor. Almanya’dan dört CEO’nun foruma gideceği belirtiliyor. ABD’den ise 12 üst düzey şirket yöneticisinin foruma katılmaktan vazgeçtiği açıklandı. Bunlar arasında PepsiCo’nun, Goldman Sachs’ın, Boston Consulting Group’un, Boeing’in CEO’ları da bulunuyor. 
Foruma Türkiye’den ise Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erman Ilıcak, Akfel Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Fatih Baltacı ve TUSKON Başkanı Rızanur Meral katılıyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.