14 °C

Rusya'nın kararı bayram havası yarattı

Medvedev'in bağımsızlığı tanımasıyla insanlar sevinç gösterilerinde bulundu

Rusya'nın kararı bayram havası yarattı

MOSKOVA - Güney Osetya ve Abhazya'da halkın Rusya'nın bağımsızlıklarını tanımasını şampanya patlatarak kutladı.

Abhazya'nın Karadeniz sahilindeki başkenti Suhumi'de Rusya Devlet başkanı Dimitriy Medvedev'in bağımsızlıklarını tanıdığı açıklamasının ardından iş yerlerinde çalışanların işlerini bırakıp sokaklara döküldüğü kaydedildi. Aida Gubaz adındaki 38 yaşındaki avukat Reuters'a yaptığı açıklamada, ''Mutluyuz. Hepimizin gözlerinde yaş var. Halkımızla gurur duyuyoruz. Yaşadığımız her şeyin ödülünü şimdi alıyoruz'' dedi. Suhumi'de halkın kararı şampanya patlatarak kutlamalarına havaya açılan ateş sesleri de eşlik ediyor.

Gürcistan'ın saldırısından sonra ciddi şekilde zarar gören Güney Osetya'nın başkenti Tsinvali'de de Medvedev'in kararını açıklamasının ardından benzer kutlama sahneleri yaşanıyor. Tsinvali kent merkezindeki kutlamalarda bir grup orta yaşlı adamın plastik şişelere doldurdukları şarapları birbirlerine ikram ettiği, sürekli kucaklaştığı dikkat çekerken, kentte sürekli otomatik silahlarla havaya ateş edilerek Rusya'nın kararından duyulan memnuniyet gösteriliyor. Kentte silahların patlaması üzerine kutlamaların yapıldığı meydana gelen bir polis otosundan, ''Güney Osetya vatandaşları bu kadar yeter. Lütfen ateş etmeyi durdurun'' diye yapılan anonsa rağmen, silah atışlarının aralıksız sürdüğü dikkat çekiyor.

Rusya'nın çatışmaların başında girdiği ilk yer olan Güney Osetya'daki Java köyünde silah sesleri kesilirken, kutlamalar hala devam ediyor. Asmat Valiyeva adındaki bir ev kadını, şunları kaydetti:

''Ruslara ve özellikle Medvedev'e çok teşekkürler. Bu zaferin bedelini 20 yıldır kanımızla ödüyorduk. Oğlum Gürcistan ile ilk savaş sırasında doğdu. Şu anda 18 yaşında ve kontrol noktasında ana vatanının sınırlarını koruyor. Umarım her şey güzel olur. Rusya bizi şu ana kadar bırakmadı ve umarım böyle hareket etmeye de devam eder. Çünkü biz Rusyasız hiç bir şeyiz.''

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap