12 °C

Saharov Ödülü Denis Mukwege’nin

Avrupa Parlamentosu'nun insan hakları ve demokrasi mücadelesine katkıda bulunmuş kişi ve kurumlara verdiği Saharov Ödülü bugün Kongolu doktor Denis Mukwege'ye takdim edilecek

Saharov Ödülü Denis Mukwege’nin

BRÜKSEL - Avrupa Parlamentosu'nun insan hakları ve demokrasi mücadelesine katkıda bulunmuş kişi ve kurumlara verdiği Saharov Ödülü bugün Kongolu doktor Denis Mukwege'ye takdim edilecek.

59 yaşındaki jinekolog Mukwege, cinsel şiddet kurbanı kadın ve kızları tedavi ediyor. Cinsel şiddet kurbanları için bir hastane açan Mukwege, tecavüzün yol açtığı fiziksel hasarın giderilmesi konusunda dünya genelinde önde gelen uzmanlardan biri olarak görülüyor. Ayrıca sünnet edilen kadınların tedavisinde de yardımcı oluyor.

Geçen yıllar içinde binlerce kadını ameliyat eden Mukwege, daha önce yaptığı açıklamada "Kongo'daki farklı milisler, kadınlara sistematik olarak zarar verilmesini bir savaş stratejisi olarak kullanıyor" demişti. Mukwege'nin verdiği bilgilere göre, söz konusu gruplar, vajinaya kimyasal madde dökülmesi gibi şiddet uygulamalarında da bulunuyor.

İlk ödül Mandela'ya verildi

Adını 1975 Nobel Barış Ödülü sahibi Rus fizikçi Andrey Dimitriyeviç Saharov’dan alan ödül ilk olarak 1988 yılında Nelson Mandela’ya verilmişti. Ödülü bugüne kadar alanlar arasında Alexander Dubcek, Aung San Suu Kyi, Adem Demaçi, Teslime Nesrin, Wei Jingsheng, İbrahim Rugova, Basta Ya, BM adına Kofi Annan, Hu Jia gibi isim ve kuruluşlar da bulunuyor.

2011 yılında Arap Baharı aktivistlerine layık görülen ödül, 1995 yılında da Leyla Zana'ya verilmişti. 50 bin euro tutarındaki ödülü geçen yıl, bu yılın Nobel Barış Ödülü sahibi Pakistanlı çocuk hakları savunucusu Malala Yusufzay almıştı.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.