S&P, Toyota'yı 'negatif izlemeye' aldı

Standard & Poor's, Toyota'yı notunu düşürmek konusunda uyardı

YAYINLAMA
GÜNCELLEME
TOKYO - Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P), Japon otomobil üreticisi Toyota ve iştiraklerinin durumunu ''negatif izleme'ye aldı.
Kuruluştan yapılan açıklamada, dünyada son dört ayda teknik problemler nedeniyle milyonlarca aracını geri çağıran, 8 modelin üretimini durduran ve hibrid aracı Prius'un fren sisteminde bulunan teknik sorun nedeniyle Toyota'yı notunu düşürmek konusunda uyardığı bildirildi.
S&P, Toyota'nın ''AA'' olan notunu ''negatif izleme''ye aldığını belirterek, notunun düşürebileceği yönünde şirketi uyardı. Bu uyarı, şirketin aralarında Denso'nun da bulunduğu bir çok iştirakini de ilgilendiriyor.
Kuruluş, bu olayların şirketin kalite konusundaki itibarını etkileyebileceğini de ifade etti.    
Türkiye için geri çağırma yok
Ford Otomotiv Sanayi A.Ş, geri çağırmanın Fusion Hybrid ve Milan Hybrid modellerini kapsadığını, Ford Otosan tarafından Türkiye;de satışa sunulan Ford Fusion modeli için geçerli olmadığını duyurdu.
Ford Otomotiv Sanayi A.Ş, "Ford Motor Company, fren pedalındaki teknik bir sorun nedeniyle Ford Fusion Hybrid ve Ford Milan Hybrid modelini servise geri çağırma kararı aldığını açıkladı. Söz konusu geri çağırma kararının sadece Fusion Hybrid ve Milan Hybrid modellerini kapsadığını, Ford Otosan tarafından Türkiye'de satışa sunulan Ford Fusion modeli için geçerli olmadığını kamuoyunun bilgisine sunarız" açıklaması yaptı.
 
Bu konularda ilginizi çekebilir