10 °C

S&P'den Fransa'ya kötü haber

Uluslararası kredi değerlendirme kuruluşu Standard and Poor's, Fransa'nın perspektifini durağandan negatife düşürdü

S&P'den Fransa'ya kötü haber

PARİS - Uluslararası kredi değerlendirme kuruluşu Standard and Poor's, Fransa'nın ''AA'' olan kredi notunu teyit ederken, perspektifi durağandan negatife düşürdü.

Standard and Poor's kuruluşundan yapılan yazılı açıklamada, 2014 yılı içindeki düşük ekonomik büyüme hedefiyle kamu borçlarının düşürülememesi, perspektifin durağandan negatife indirilmesine gerekçe gösterildi.

Fransa'nın bütçe açıklarının gayri safi milli hasılaya oranının yüzde 4.1 oranında olacağı tahmininde bulunan kuruluş, Fransa için bu yıl yüzde 0,5 oranında ekonomik büyüme öngördü.
Standard and Poor's 2013 Kasım ayında, Fransa'nın ''AA+'' olan notunu, ''AA''ya  düşürmüş ve perspektifi durağan olarak ilan etmişti.

Fransa'nın bütçe açıkları, bir türlü artırılamayan ekonomik büyüme ve istihdam, sosyalist iktidarın en önemli sorunları olarak değerlendiriliyor.

Fransa'nın bütçe açıklarının gayri safi milli hasılaya oranının yüzde 3'ü aşıp, yüzde 4'e dayanması Avro para birimi kriterini denetleyen AB Komisyonu ile arasında ciddi sorun yaratıyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.