25 °C

Sarkozy'nin bakanına dava

Fransa'da, Sarkozy'nin "kara kutusu" olarak adlandırılan eski içişleri bakanı Gueant hakkında seçim kampanyası sırasında usulsüz olarak finansmana aracılık ettiği gerekçesi ile hakkında dava açılmasına karar verildi

Sarkozy'nin bakanına dava

Fransa'nın eski İçişleri Bakanı Claude Gueant hakkında ''sahtecilik, vergi kaçakçılığı ve kara para aklama suçlarından'' dava açılmasına karar verildi. 

İki gündür gözaltında tutulan ve akşam saatlerinde  mali suçlara bakan asliye mahkemesinde sorgu hakiminin karşısına çıkartılan Gueant'a, adli denetim altında tutulmasına kara verilirken yurt dışına da çıkış yasağı getirildi. 

Fransa'nın eski cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin "kara kutusu" olarak bilinen Gueant'ın, 2007 yılındaki cumhurbaşkanlığı seçim kampanyasının usulsüz bir şekilde finansmanından sorumlu olmasından şüphe ediliyor. 

Gueant, banka hesabında gerçekleşen 500 bin avro tutarındaki virmanın tam olarak kaynadığını kanıtlayamamakla suçlanıyor. 

Gueant, daha önce de hakkında yöneltilen bu suçlamaya ilişkin olarak, bankadaki virmanın kaynağı olarak evinde bulunan Hollandalı ressam Andries Van Eertvelt'a ait iki tablonun bir avukata satışında elde ettiği gelir olarak göstermişti. 

Fransız yargısı ise tablo satışının paravan bir işlem olduğunu ve bu paranın 2007 yılında Sarkozy'nin seçim kampanyası sırasında usulsüz bir şekilde kullanılmasından şüphe ediyor. 

Fransa'da Libya'nın devrik lideri Muammer Kaddafi'nin Sarkozy'nin seçim kampanyasına mali yardımda bulunduğu iddialarını araştıran sorgu hakimleri daha önce Claude Gueant'ın evinde yaptıkları aramada, şüpheli banka transferlerine ait belgeleri ele geçirmişti. 

Sarkozy'nin iktidarı döneminde önce Cumhurbaşkanlığı genel sekreteri olarak, daha sonra içişleri bakanı olarak görev yapan Claude Gueant'ın evinde yurtdışından hesabına transfer edilen 500 bin avro tutarında bildirimde bulunulmayan hesaba ilişkin belgeler tespit edilmiş ve önemli miktarda nakit alışveriş yapıldığı ortaya çıkmıştı. 

Fransa'da yolsuzlukları üzerine gitmesiyle bilinen haftalık mizah gazetesi Canard Enchaine (Zincirli Ördek), Gueant'ın hesabına aktarılan paraların Libya skandalı ile bağlantısı olduğunu iddia etmişti. 

Sarkozy'nin eski Libya lideri Kaddafi'den seçimlerde önemli mali destek aldığı iddiaları üzerine hakkında soruşturma açılmasına karar verilmişti. 

Kaddafi ile Sarkozy ilişkisinde aracılık ettiği iddia edilen Lübnan asıllı işadamı Ziyad Takiyeddin, Kaddafi'nin 2007 seçimlerinden önce Gueant aracılığı ile Sarkozy'ye 50 milyon avro üzerinde paranın seçim yardımı olarak gönderildiğini iddia etmişti. 

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap