12 °C

Silah verin 1 ayda Esad'ı devirelim

ÖSO Komutanı İdris, Batı'ya çağrıda bulunarak "Bize silah verin, rejimi 1 ay içinde devirelim" dedi.

Silah verin 1 ayda Esad'ı devirelim

 

BRÜKSEL - Liberallerin davetlisi olarak Avrupa Parlamentosu'nda konuşan Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) Komutanı Selim İdris, Batılı ülkelerin başlangıçta kendilerine bolca destek sözü verdiğini ama hemen hiç yardımda bulunmadıklarını söyledi.
 
İdris, AB'nin Suriye'ye uyguladığı silah ambargosunun sadece "kurbanlara" tatbik edildiğini, buna mukabil Rusya ve İran'ın Esad rejimini açıktan silahlandırdığını belirtti.
 
ÖSO Komutanı İdris, Batılı ülkelerden silah yardımı almaları halinde Esad rejmini "bir ay dolmadan" devireceklerini, aksi halde çatışmaların belirsiz bir süre daha devam edeceği, yaşanan insani krizin katlanacağı ve Suriye'nin tamamen enkaza döneceği uyarısında bulundu.
Batılı ülkeler gibi Asya ve Ortadoğu ülkelerinden de silah alamamalarından yakınan İdris, en çok tank ve hava saldırılarına karşı savunma füzelerine ihtiyaç duyduklarını ifade etti.
 
Avrupalı parlamenterlerin direnişçiler arasındaki radikal gruplar ve Suriye'de Hristiyanların ve Alevilerin geleceğiyle ilgili endişeleri yansıtan sorularına hedef olan İdris, ABD yönetimi tarafından terör örgütü ilan edilen Nusra Cephesi'nden endişe edilmemesini istedi.
 
ÖSO Komutanı İdris,Esad rejimini para, militan ve silah sağlayarak "terör örgütü PKK'yı Türkiye'ye ve kendilerine karşı kullanmaya çalışmakla" suçladı.
Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.