27 °C

Son bir yılın en sert daralması

Çin imalat PMI Nisan'da 48.9'a gerileyerek sektörün bir yılın en sert daralmasını kaydettiğine işaret etti.

Son bir yılın en sert daralması

Çin imalat PMI Nisan ayında yeni siparişlerdeki gerilemeye paralel olarak sektörün bir yıldır görülen en sert daralmayı kaydettiğine işaret etti ve ekonomideki yavaşlamanın önüne geçilmesi için yeni önlemler alınacağı beklentilerini destekledi. 

Ağırlıklı olarak küçük ve orta ölçekli şirketlerin durumunu izleyen HSBC/Markit imalat sanayi satın alma yöneticisi endeksi (PMI), Mart ayındaki 49.6 düzeyinden Nisan'da 48.9'a geriledi. Nisan ayı öncü verisi olan 49.2'nin de altında bir değer alan endekste 50'nin altındaki seviyeler daralmaya işaret ediyor. Yeni siparişler alt endeksi 48.7'ye gerileyerek siparişlerin bir yılın en keskin daralmasını kaydettiğine işaret ederken, yeni ihracat siparişlerinde geçici de olsa iyileşme belirtileri görüldü. 

Veriyi değerlendiren Markit ekonomisti Annabel Fiddes, "Çin imalat sektörü ikinci çeyreğe zayıf bir başlangıç yaptı. Yeni siparişler bir yılın en sert daralmasını kaydederken, üretimde büyüme durdu. PMI verisi ilk çeyrekte yüzde 7 büyüyen ekonominin yavaşlamaması için ek destek önlemlerine ihtiyaç olabileceğine işaret ediyor" dedi. 

Çin'de Cuma günü yayımlanan ve büyük ölçekli devlet şirketlerini izleyen resmi PMI verisi iç ve dış talebin zayıf seyrini sürdürdüğüne işaret ederek Beijing'in yavaşlayan ekonomiyi destekleyeceği beklentilerini güçlendirmişti.

Kaynak: Reuters

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap