7 °C

Sosyalist Parti'nin aday adayları kesinleşti

Fransa’da cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, Sosyalist Parti'den aday olmak için başvuran 24 siyasetçiden 7'si aday adayı oldu

Sosyalist Parti'nin aday adayları kesinleşti

Fransa’da cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, Sosyalist Parti'den aday olmak için yarışan siyasetçilerin tam listesi bugün kesinleşti.

Ön seçimi düzenleyecek kurul tarafından yapılan açıklamada 22 ve 29 Ocak tarihlerinde düzenlenecek iki turlu yarışta toplam 7 siyasetçi yarışacak.

Aday adaylığı için 24 siyasetçi başvurmuştu. Seçim kurulu tarafından Sosyalist Partiden aday adaylığı için yarışacak siyasetçiler arasında en fazla şans verilen isim eski Başbakan Manuel Valls.

Sosyalist Parti iktidarında bir dönem bakanlık yapan Vincent Peillon, Arnaud Montebourg, Benoit Hamon ile Demokratik Cephe’den Jean-Luc Bennahmias, Çevreci Partiden François de Rugy ve Radikal Sol Parti’den Sylvia Pinel, ön seçim yarışına katılması kesinleşen diğer siyasetçiler.

Son anketler Valls’in ardından ikinci sırayı Montebourg’un alacağını ortaya koyuyor.

Merkez sağdaki aday adaylığı yarışını François Fillon kazanmıştı. Fillon, nisan ve mayıs ayında düzenlenecek cumhurbaşkanlığı seçimininde en fazla şans tanınan siyasetçi olarak ön plana çıkıyor.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.