12 °C

Suriye ABD'yi uyardı

Suriye Dışişleri Bakanı Muallim, ABD’nin IŞİD’de karşı başlattığı hava saldırılarını Suriye’yi de kapsayacak şekilde genişletmesi durumunda Suriye hava savunma sistemlerinin devreye girebileceği tehdidinde bulundu

Suriye ABD'yi uyardı

ŞAM - Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, başkent Şam’da düzenlediği basın toplantısında, "Suriye’nin egemenliğine saygı duyulması ve hükümetinin muhatap alınması şartıyla teröre karşı bölgesel ve uluslararası işbirliğine açık olduklarını" ifade etti

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK),  2 hafta önce aldığı "2170 sayılı kararı olumlu karşıladıkları ve buna uyacaklarını ifade eden Muallim, söz konusu kararın uygulanması amacıyla uluslararası camianın henüz "ciddi adım attığını" görmediklerini kaydetti.

Suriye’de IŞİD’e karşı hava saldırıların düzenlenmesi amacıyla Suriye’nin Amerika Birleşik Devletleri’yle (ABD) gizli veya dolaylı işbirliği yaptığı yönündeki iddiaları “basında yer alan bilgiler” olarak niteleyerek reddeden Muallim, ABD’nin bazı rehineleri kurtarmak için Suriye’de gerçekleştirdiği operasyon hakkında ise bilgisi olmadığını söyledi. Muallim, “Böyle bir operasyon olmuş olsaydı ve şayet Şam hükümetiyle koordinasyon içerisinde gerçekleştirilmiş olsaydı başarısızlıkla sonuçlanması zayıf bir ihtimal olurdu” diye konuştu.

Suriye topraklarına Şam hükümetiyle koordinasyon dışında düzenlenecek her türlü hava saldırının ülkenin egemenliğine yapılan saldırı olarak sayılacağını ileri süren Muallim, "teröristlerin finans kaynağı ve geçişlerin sağlanması durdurulmadan IŞİD ve Nusra Cephesi terör gruplara yapılacak hava saldırılarının yeterli olmayacağı" yorumunu yaptı.

ABD'ye uyarı

ABD’nin Irak’taki IŞİD’de karşı başlattığı hava saldırılarını Suriye’yi de kapsayacak şekilde genişletmesi olasılığı karşısında Suriye hava savunma sistemleri devreye girebileceğini belirten Muallim, ülkenin egemenliğine “saldırı” ve “yanlış anlaşılmaların” önüne geçmek için söz konusu saldırıları Şam hükümetiyle koordinasyon içerisinde yapılması gerektiğini ifade etti.

Rusya’nın, ABD’nin Irak’ta IŞİD’e karşı düzenlediği saldırılarına benzer hava saldırıları Suriye’de düzenleyebilmesi ihtimali hakkındaki soruya Muallim, “İki ülke arasında siyasi ve askeri işbirliği sürmesine rağmen Rusya’dan Suriye’deki IŞİD’e ait hedefleri vurmasını talep etmedik” diye cevap verdi.

"Tabka kararı askerlerin hayatları için"

Muallim Rakka kentin güney batısında bulunan Tabka Askeri Havaalanı’nın IŞİD’in eline geçmesi hakkında da, “Suriye ordusu IŞİD’ın baskınlarını defalarca engelleyerek, onlarca mensubunu öldürmesini başardı. Ancak bu sefer, askerlerin hayatlarını göz önünde bulundurarak, IŞİD militanları kontrolü ele almadan önce asker, mühimmat ve uçaklarıyla birlikte havaalanını boşaltma kararını aldı” şeklinde konuştu.

İngiltere tarafından, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ve Nusra Cephesi adlı terör örgütlerine yönelik hazırlanan "2170 nolu karar tasarısı" 15 Ağustos’ta BMGK'da oy birliğiyle kabul edilmişti.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.