'Suriye'de kimyasal saldırı hazırlıkları görüyoruz'

ABD savunma bakanlığı sözcüsü Yüzbaşı Jeff Davis, ABD'nin son dönemlerde Shayrat hava alanında hareketlilik görüldüğünü söyledi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ABD'nin, nisan ayında kimyasal bir saldırında kullanılan Suriye hava üssünde yeni bir benzer saldırı hazırlığı yapmaması konusunda Suriye yönetimine uyarıda bulunduğu ve bu uyarıların istihbarat raporları esas alınarak yapıldığı açıklandı.

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad'ın başlıca uluslararası destekçisi olan Rusya ise uyarıyı eleştirerek, Beyaz Saray'ın bir saldırı hazırlı yapıldığı iddialarını "kabul edilemez" olarak değerlendirdi.

ABD savunma bakanlığı sözcüsü Yüzbaşı Jeff Davis, ABD'nin son dönemlerde Shayrat hava alanında hareketlilik görüldüğünü söyledi. ABD, bu hava üssünü 6 Nisan'da füzeyle vurmuştu.
Davis, "Bu hareketlilik, daha önce her ikisinin de kimyasal silah kullanımıyla ilişkili olduğunu bildiğimiz belirli bir hangarda belirli bir hava aracını kapsıyor" dedi.

Hareketliliğin "son bir iki gün" içinde görüldüğünü söyleyen Davis, ABD'nin istihbaratı nasıl topladığını açıklamadı. Beyaz Saray, pazartesi günü yaptığı bir açıklamada Suriye
hükümetinin yeni bir kimyasal saldırı hazırlığında olduğunu, bunu gerçekleştirmesi durumunda Esad ve hükümetinin "ağır bir bedel" ödeyeceğini söylemişti.

Shayrat'a yönelik Amerikan hava saldırısı, Washington'un isyancıların elinde bulunan bir bölgeye iki gün önceden yapılmış olduğunu söylediği ve 87 kişinin öldüğü kimyasal
saldırının ardından gelmişti.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov gazetecilerle dün yaptığı bir telekonferansta, "Kimyasal silahların kullanılabileceğine dair herhangi bir tehditten haberim yok" dedi. Peskov, "Meşru Suriye Arap Cumhuriyeti yönetimine yönelik böylesi tehditleri kesinlikle kabul edilemez olarak
değerlendiriyoruz" dedi. Rus yetkililer, Suriye'deki savaşın Moskova ve Washington arasındaki gerilimin en büyük nedeni olduğunu ve Nisan ayında ABD Başkanı Donald Trump'ın talimatını verdiği füze saldırısının iki ülkenin karşı karşıya gelme riskini artırdığını belirtiyorlar.