Sürücüsüz araçlar altı ay sonra yola çıkıyor

Sürücüsüz araçlar gelecek yıl İngiltere yollarında olacak

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

LONDRA - İngiliz hükümeti, gelecek yıldan itibaren sürücüsüz araçların İngiltere yollarında deneme sürüşlerine başlayacağını açıkladı.

Basına konuşan İngiltere İş ve Yeteneklerden Sorumlu Bakanı Vince Cable, "Sürücüsüz araçların altı aydan kısa bir süre içerisinde yollarda olduğunu göreceğiz. Bu bizi teknolojinin dönüşüm sürecinin önüne yerleştirirken, ekonomimiz ve toplumumuz için de yeni fırsatlar yaratacak" dedi.

Sürücüsüz araçların test sürüşlerinin sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için öncelikle yollardaki teknik altyapının ve işaretlerin düzenleneceği, 2015'in Ocak ayından itibaren de sürücüsüz araçların test sürüşlerine başlanacağı belirtildi.

İngiliz mühendislerin uzun zamandır sürücüsüz araçların geliştirilmesi konusunda Oxford Üniversitesi'nde çalışmalar yapmasına rağmen, gerekli hukuki altyapının hazırlanmasına ve sigortacılık düzenlemelerinin yapılmasına ihtiyaç duyulması, araçların otoyollarda denenmesine izin vermiyordu.

İngiltere dışında ABD'de Kaliforniya, Nevada ve Florida eyaletleri sürücüsüz araçların trafiğe çıkabilmesine gerekli izni verdi.

Geçen yıl Google sürücüsüz aracının ilk denemelerini Kaliforniya eyaletindeki yollarda gerçekleştirdi. Japonya'da da Nissan marka sürücüsüz araç trafiğe çıkarıldı.

Avrupa'da ise şu ana kadar sadece İsveç, 2017 yılı itibariyle Volvo'ya yaklaşık bin adet sürücüsüz aracın trafiğe çıkmasına izin verdi.

Bu konularda ilginizi çekebilir