Tajani: AB büyük meselelerle karşı karşıya

Hırvatistan'a yaptığı ilk resmi ziyaretinde AB'nin büyük meselelerle karşı karşıya olduğunu dile getiren AP Başkanı Tajani, bunların yüksek oranda genç işsizlik, terör tehditleri ve sığınmacı akını olduğunu ifade etti.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME
Hırvatistan'a yaptığı ilk resmi ziyaret kapsamında, Meclis Başkanı Gordan Jandrokovic ile bir araya gelen Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Antonio Tajani, Avrupa Birliğinin (AB) büyük meselelerle karşı karşıya olduğunu belirterek, "Bunlar yüksek oranda genç işsizlik, terör tehditleri ve sığınmacı akını" ifadelerini kullandı.


Meclis binasındaki görüşmede, AP ile Hırvatistan Meclisi arasında iş birliğinin yanı sıra Balkanlar'daki mevcut durum, terör tehdidi, sığınmacı krizi ve Hırvatistan'ın AB fonlarını doğru kullanarak ekonomisini güçlendirmesi konularının ele alındığı bildirildi.

Tajani ile Jandrokovic'in, AB'ye üye ülkelerin siyasi istikrarının ve AB kurumlarının işlevselliği ile vatandaşların bu kurumlara güvenini artırmasının, AB projesinin ayakta kalması ve gelişmesi için kaçınılmaz unsurlar olduğu noktasında mutabık kaldığı ifade edildi.

AP Başkanı Tajani, düzenlenen ortak basın toplantısında, AB'nin büyük meselelerle karşı karşıya olduğuna dikkati çekerek, "Bunlar yüksek oranda genç işsizlik, terör tehditleri ve sığınmacı akını" dedi.

"Bölgede istikrar sağlanmalı"

Hırvatistan'ın, bu karmaşık bölgede istikrarın sağlanması konusunda kilit role sahip olduğunu dile getiren Tajani, "Bazı aday ülkeler söz konusu. Diğer ülkelerdeki savaşlardan, beraberinde birçok tehdidi getiren yabancı savaşçılar var. Bu nedenle bölgede istikrarın sağlanması büyük önem arz ediyor" şeklinde konuştu.

Tajani, Hırvatistan'ın en kısa zamanda Schengen bölgesine dahil edilmesi gerektiğinin altını çizerek, Hırvatistan'ın Akdeniz bölgesinde önemli rol üstlendiğini ve sığınmacı sayısının azalmasına da katkı sağlayabileceğini ifade etti.

"Üye olmak isteyen ülkeler koşulları yerine getirmeli"

Diğer bölge ülkelerinin AB üyelik sürecine değinen Hırvatistan Meclis Başkanı Jandrokovic de, Birliğe üye olmak isteyen tüm bölge ülkelerinin, gerekli koşulları yerine getirmesinin önemine vurgu yaptı.

Tajani, başkent Zagreb'deki temasları kapsamında Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar Kitarovic ve Başbakan Andrej Plenkovic ile görüşecek.

Bu konularda ilginizi çekebilir