13 °C

Takas yetmedi, Fitch Yunanistan'ın notunu indirdi

Fitch Ratings Yunanistan'ın notunu C'den Sınırlı Temerrüte indirdi.

Takas yetmedi, Fitch Yunanistan'ın notunu indirdi

Fitch Kredi Değerlendirme kuruluşu borç takasının tamamlanmasının ardından Yunanistan'ın uzun vadeli kredi notlarını C'den RD (sınırlı temerrüt) seviyesine indirdi. RD seviyesinde not Yunanistan'ın temerrüte düştüğünü işaret ediyor. Fitch, Yunanistan'ın notunu 22 Şubat'ta CCC'den C seviyesine indirmişti. Fitch, Yunanistan'ın kısa vadeli notunu ise C olarak korudu.

Fitch, 22 Şubat'ta yaptığı açıklamada, ''Yunanistan'ın yakın vadede yüksek olasılıkla temerrüte düşeceği'' gerekçesiyle ülkenin yabancı ve yerel para cinsinden uzun vadeli kredi notunu "CCC"den "C"ye indirmişti.  Bir diğer kredi derecelendirme kuruluşu Moody's de, Yunanistan'ın uzun vadeli kredi notunu, bu ülkenin özel sektör kreditörleriyle yaptığı tahvil takas anlaşması başarılı olsa bile temerrüt riskinin yüksek kalmaya devam ettiği gerekçesiyle ''Ca''den ''C''ye indirdiğini açıklamıştı. Kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor's da (S&P), Yunanistan'ın "CC" olan uzun vadeli kredi notu ile ''C'' olan kısa vadeli kredi notunu "sınırlı temerrüt" seviyesine çekmişti.

S&P, karara gerekçe olarak Yunanistan hükümetinin özel sektör kreditörleriyle yaptığı borç takas anlaşmasını göstermişti. Yunanistan Maliye Bakanlığı bugün, ellerinde Yunan tahvili bulunan özel kreditörlerin yüzde 85,8'inin tahvil takas anlaşmasına dahil olmayı kabul ettiğini, anlaşmayı kabul eden özel kreditörlerin elindeki Yunan tahvillerinin tutarının 172 milyar avroyu bulduğunu açıklamıştı.

(AA)

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap