Tayland'da turizme siyasi kriz darbesi

Ülkede turizm, işletmelerin rezervasyon iptalleri ve yeni rezervasyon olmaması yüzünden büyük zarar görüyor

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

BANGKOK - Tayland'da muhalif göstericilerin başkent Bangkok'taki havaalanlarını kuşatması ve işgal etmesi, turizm sektörünü felç etti.

4 milyar dolarlık uluslararası Suvarnabhumi havaalanının işgal nedeniyle kapanması yüzünden yüzlerce uçuş iptal edilirken, turizm işletmeleri rezervasyon iptalleri ve yeni rezervasyon olmaması yüzünden büyük zarar görüyor. İşgal, binlerce turistin de havaalanında mahsur kalmasına ve ülkenin imajının büyük yara almasına yol açtı.

Yerel uçuşlar için kullanılan Don Muang havaalanı da bugün işgal edildi. Yerel Seyahat Dernekleri Birliği Başkanı Maiyarat Pirayakoset, "Çok kızgınım, hiçbir rezervasyon yapılmıyor. Hiç turist yok. Tayland'a girişi kapatan bir grup insan yüzünden bütün sektör felç oldu" dedi.

İşgal altındaki Suvarnabhumi havaalanının bir günde 100 bin yolcuya hizmet verdiği, bunların yüzde 70'inin turist olduğu belirtildi. Ülkenin güneyindeki bazı havaalanları da Ağustos ayında gösteriler nedeniyle bir süre ulaşıma kapatılmıştı. Turizm ve Spor Bakanı Weerasak Kowsurat, Ağustos ayındaki olayları kastederek, "Geçen seferki olay kendi kendini topuğundan vurmaya benziyordu. Şimdiki ise kendi başına ateş etmek gibi" dedi.

Tayland Sanayi ve Ticaret Odası ise işgalin bir ay daha devam etmesi durumunda turizm sektörünün 2,2 ila 3,4 milyar dolar kayba uğrayacağını belirtti. Turizm Bakanı, "Turizm hedeflerinin tarih olduğunu" kaydederek, "Ülkemizin imajı tamamen mahvedilmişken, kayıp rakamlarından söz etmiyoruz" dedi. Kasım ayının Tayland'da turizm mevsiminin en gözde zamanı olması nedeniyle, havaalanı işgalinin olumsuz etkisinin çok daha büyük olduğu kaydedildi.

700 kadar hacı adayı havaalanında mahsur kaldı

Bu arada, 700 kadar Müslüman hacı adayı da işgal nedeniyle 3 gündür havaalanında mahsur kaldı. Hacı adaylarına eşlik eden tur şirketi rehberi Muhammed Yusuf, çoğunluğu yaşlı ve sağlığı bozuk hacı adayları için havaalanının kapanmasının çok kötü olduğunu söyledi.

Bazı hacı adaylarının yaşamları boyu bu fırsatı beklediğini belirten Yusuf, "Birçoğu uçağa ilk kez binecekti. Bu fırsatı kaçırırlarsa, belki de bir daha hacca gidemezler" dedi. Havaalanını işgal eden muhalefet partisi yanlıları ise, neden oldukları rahatsızlıktan dolayı pankartlarla özür diliyor ve hacı adaylarına düzenli olarak yiyecek ve su sağlıyor.