11 °C

Tayvan yarın sandık başına gidiyor

Tayvan'da yarın yapılacak genel seçimde Çin ile ilişkilerde "mesafeli olacağı" sinyalini veren Demokratik İlerleyiş Partisi'nin (DPP) kadın adayı Tsai Ing-wen'in başkanlığı kazanmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Tayvan yarın sandık başına gidiyor

Tayvan'da başkanlık için son iki dönem bu görevi yürüten milliyetçilerin lideri Ma Ying-jeou'nun partisi Kuomin Tang'ın (KMT) adayı Eric Chu, DPP'nin kadın adayı Tsai Ing-wen ve Önce Halk Partisi (PFP) adayı James Soong yarışıyor.

Seçim anketlerine göre, DPP'nin adayı Tsai'nin, yüzde 55-58 oy alacağı tahmin edilirken, Chu'nun yüzde 30-32, Song'un ise yüzde 12-15 oy alması bekleniyor.

Çin ile ilişkilerde "mesafeli olma" sinyali

KMT lideri, Çin Ana Kıtası ile çok yakınlaşarak Tayvan ekonomisini bu ülkeye bağımlı hale getirdiği gerekçesiyle ciddi eleştiriler alıyordu. Ana Kıta'ya mesafeli duracağı sinyallerini veren Tsai ise ekonomide Çin'e altarnatif somut bir plan açıklamamasına rağmen, başkanlık seçimlerini "tepki oyları" ile kazansa bile parlamentoda tek başına iktidar için gerekli olan yüzde 50 barajını geçemeyebilir.

Seçim anketlerine göre, DPP'nin meclisteki oy oranı yüzde 46'da kalıyor. Ancak Tayvan Uluslararası İlişkiler Enstitüsü'nden Prof. Dr. Tang Shaocheng yaptığı değerlendirmede, "Tsai'nin mecliste de yüzde 50 barajını aşacağını tahmin ediyorum" dedi.

Genel seçimde 73 seçim bölgesinden 354 aday, milletvekili olabilmek için yarışacak. Tayvan'da parlamento, 113 milletvekilinden oluşuyor. Ülkede 2012'deki genel seçimde 269 aday yarışmıştı. Yarın yapılacak genel seçimlere katılım oranının, en az yüzde 70 olması bekleniyor.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.