17 °C

Tekvandoda 2 madalya kazandık

Bayanlar 57 kiloda Azize Tanrıkulu gümüş madalya, erkekler 68 kiloda ise Servet Tazegül bronz madalya kazandı

Tekvandoda 2 madalya kazandık

PEKİN - 29. Yaz Olimpiyat Oyunları'nda Tekvando Milli Takımı'ndan bayanlar 57 kiloda Azize Tanrıkulu, gümüş madalya kazandı.

Pekin Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Spor Salonu'ndaki oyunların tekvando müsabakalarının 2. gününde, sabah seansındaki ilk müsabakasında Malezyalı Teo Elaine'yi 7-4 yenen Azize Tanrıkulu, akşam seansında çıktığı çeyrek final müsabakasında da ABD'li Diana Lopez'i, uzatma raundunda aldığı puanla 2-1 yendi. Tanrıkulu, yarı finalde ise Hırvat Martina Zubciç karşısında oldukça zorlanmasına karşın 5-3 galip gelmeyi bildi ve finale yükseldi.

Tanrıkulu, finalde ise Güney Koreli Suejong Lim ile karşılaştı. Her iki sporcunun da son derece temkinli mücadele ettiği müsabakanın ilk raundunda sporcular puan getirici vuruş yapamazken, Güney Koreli sporcunun ceza puanı almasıyla Azize Tanrıkulu raundu önde kapattı. 2. raundda Suejong Lim, aldığı 1 puanla skoru yeniden 0-0'a getirdi. Son raundun tamamlanmasına 15 saniye kala 1 puan daha alan Güney Koreli sporcu müsabakadan da 1-0 galip ayrıldı ve altın madalyanın sahibi oldu. Müsabakayı izleyen Çinli seyircilerin, müsabakanın başından sonuna dek Türk sporcu lehine tezahürat yapmaları dikkati çekti. Bu sıklette bronz madalyaları Hırvat Martina Zubciç ile ABD'li Diana Lopez kazandı.

Servet Tazegül, bronz madalya kazandı

Tekvandoda erkekler 68 kiloda ise Servet Tazegül, 3. olarak bronz madalya kazandı.

İlk turda Kübalı Gessler Viera'yı 4-3 yenen Servet Tazegül, çeyrek finalde Güney Koreli Son Taejin'e, hakemlerin kötü yönetimi sonucu 1-0 yenildi. Güney Koreli sporcunun finale yükselmesiyle Tazegül, repesajda bronz madalya için mücadelesini sürdürme şansını yakaladı.

Repesajdaki ilk müsabakasını Hollandalı Dennis Bekkers ile yapan Tazegül, rakibini 3-2 yenmeyi başardı. Müsabakanın ilk raundu 0-0 sonuçlanırken, 2. raundu Tazegül 1-0 önde geçti. Son raundda Hollandalı tekvandocu 2-2'lik eşitliği yakalamasına karşın Tazegül, son saniyede aldığı puanla 3-2 galip geldi. Tazegül, bronz madalya müsabakasında da Perulu Peter Lopez'i yenerek bronz madalyanın sahibi oldu. Rakibi karşısında ilk ve 2. raundları 1-0 önde kapatan Tazegül, müsabakadan da 2-0 galip ayrıldı.

Milli takımın 19 yaşındaki sporcusu Tazegül, müsabaka sonrası büyük sevinç yaşadı.

Madalya kazandığımız branş 5'e yükseldi

Tekvandoda Servet Tazegül ve Azize Tanrıkulu'nun da madalyaya ulaşmasıyla, Türkiye'nin bu oyunlarda madalya kazandığı branş sayısı 5'e yükseldi. Bu oyunlarda halterde Sibel Güler ile gümüş, güreşte Ramazan Şahin ile altın ve Nazmi Avluca ile bronz, atletizmde Elvan Abeylegesse ile gümüş madalya kazanan, boksta da Yakup Kılıç ile madalyayı garantileyen Türkiye, bu anlamda Atina-2004'de elde edilen başarıyı yakalamış oldu.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap