4 °C

Telefonla yardım istedi

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Avrupa Komisyonu Başkanı Juncker'i arayarak yardım programının uzatılması için destek istedi.

Telefonla yardım istedi

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ile görüşerek, ülkesine verilmesi söz konusu mali yardımın koşulları hakkındaki halk oylaması yapılana kadar mali yardım programının süresinin uzatılması için destek istedi. Mali yardım programının süresinin uzatılması için Yunanistan'ın bundan önceki yaptığı talepler reddedilmişti. 

Çipras, Yunanistan'ın mali yardım karşılığı uygulaması gereken kemer sıkma önlemleri hakkında kreditörlerin hazırladığı tasarıyı halk oylamasına götürme kararı aldı. Çipras bunun ardından dün de sermaye kontrolleri uygulamaya başlayarak bankaları halk oylamasına kadar kapattı. Yunan yetkilinin verdiği bilgiye göre, Çipras Juncker ile görüşmesinde, "Bankaları kapatarak Yunan halkının demokratik taleplerini engellemenin Avrupa'nın demokrasi geleneğine uymadığını ifade etti. Çipras Juncker'den mali yardım programının süresinin "birkaç gün uzatılmasını ve (bu sayede) Yunanistan'ın bankacılık sistemine likiditenin tekrar sağlanması" istedi.  

Çipras ayrıca Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz ile de görüşerek sürenin uzatılması için destek istedi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.