10 °C

TengizChevroil ilk yarıda 13 milyon ton petrol üretti

Geçen yılın ilk yarısında 13.9 milyon ton petrol üreten Kazakistan'ın en büyük petrol üreticisi şirketi TengizChevroil, bu yılın ilk yarısında 13 milyon ton üretimde kaldı

TengizChevroil ilk yarıda 13 milyon ton petrol üretti

ASTANA - Kazakistan'ın en büyük petrol üreticisi şirketi TengizChevroil (TCO) yılın ilk yarısında 13 milyon ton petrol ürettiğini açıkladı.

TCO basın servisinden yapılan açıklamaya göre, geçen yılın ilk yarısında 13,9 milyon ton petrol üreten şirket, bu yılın ilk yarısında 13 milyon ton üretimde kaldı.

Bu yılın ilk yarısında Kazakistan içinde 7,7 milyar dolar doğrudan ödemede bulunan TCO, kurulduğu 1993 yılından bugüne kadar yerel işçi maaşları, yerel mal ve hizmet alımı, tarife ve harç, hissedarlara kar dağıtımı ile vergi ve işletme payları dahil 92,6 milyar dolar doğrudan ödeme gerçekleştirdi.

TCO  şirketinden daha önce yapılan açıklamalarda Tengiz rafinerisindeki mayıs ortasından başlayarak haziran ortasına kadar sürecek bakım çalışmaları nedeniyle üretim ve ihracatın yüzde 30 azalacağı duyurulmuştu. TCO, rafineride ağustos ayında da bakım çalışmaları yapılacağını ve bunun 2014 yılı toplam üretiminde düşüşe yol açabileceğini de bildirmişti.

Bu yılın ilk yarısında 13 milyon ton petrol üretimine ulaşan TCO, 2013 yılının tamamını 27 milyon ton petrol üretimiyle kapatmıştı.

Tengiz petrol sahası

Kazakistan'ın kuzeybatısında ve Hazar kıyısında bulunan Tengiz, 1979’da keşfedildi. TCO'nun resmi verilerine göre 26 milyar varil petrol petrol barındıran Tengiz, dünyada Alaska buzullarında 1968 yılında keşfedilen Prudhoe Bay’den sonra bulunan en büyük petrol sahası olarak biliniyor.

TCO'da Amerikan çok uluslu enerji şirketi Chevron'un yüzde 50, Amerikan çok uluslu petrol ve doğal gaz şirketi ExxonMobil'in yüzde 25, Kazakistan'ın ulusal doğalgaz ve petrol şirketi Kazmunay Gaz'ın yüzde 20, Rus petrol şirketi Lukoil'in sahip olduğu LukArko'unun yüzde 5 hissesi bulunuyor.

Tengiz petrolü, Rusya topraklarından geçerek Karadeniz kıyısında bulunan Rusya’nın Novorossisk limanına ulaşan bin 496 kilometrelik "Hazar Boru Hattı'' üzerinden arz ediliyor.

Tengiz petrolünün küçük bir kısmı ise demiryolları üzerinden Hazar kıyısındaki Kazak liman kenti Aktav ile Ukrayna limanı Odessa, Gürcistan'ın Karadeniz kıyısındaki Kulevi terminali ve Batum limanına ulaştırılarak sevk ediliyor.

Geçen yıl günde 540 bin varil petrol üretilen Tengiz'de kapasitenin 2021 yılında günde 854 bin varile çıkması bekleniyor.

Ülke genelindeki günlük petrol üretimi 2013 yılında 1,6 milyon varil olan Kazakistan, 2014 yılını 83 milyon ton petrol üretimiyle kapatmayı hedefliyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.