19 °C

Teröristlere fidye ödeyebilecekler

ABD, rehine politikasında radikal değişikliğe gidiyor.

Teröristlere fidye ödeyebilecekler

ABD Başkanı Barack Obama, terörist gruplar tarafından rehin alınan Amerikalılara ilişkin politikalarında değişikliğe gittiklerini duyurdu. Değişiklikle birlikte ailelerin, haklarında soruşturma açılması korkusu yaşamadan sevdiklerini geri getirmek için fidye ödeyebilmelerine izin verilecek.

Ancak Obama, devletin militan gruplarla iletişime geçip fidye ödemesinin söz konusu olmayacağının da altını çizdi.

2014 yılı içerisinde IŞİD tarafından rehin alınan ve öldürülen ABD vatandaşları James Foley, Steven Sotloff ve Abdurrahman Kassig için istenen fidyeler ödenmemişti.

Hükümetin eylemsizliği karşısında birlikte hareket etme kararı alan rehine aileleri kararı olumlu karşılasa da geçen yıl Ağustos ayında IŞİD tarafından öldürülen gazeteci James Foley'nin annesi Diane Foley kararın geç alındığını ifade etti ve "Jim konusuna bize kimse yardımcı olmadı" dedi.

Obama ayrıca politika değişikliğinin, yönetimin, rehinelerin ailelerinin veya onlara yardımcı olan üçüncü şahısların rehin alıcılarla iletişim kurmalarını engellemeyeceğini belirterek, hükümetin bu noktada ailelere yardımda bulunabileceğini anlattı.

Rehinelerin ailelerine seslenen Obama, "Sizleri yüzüstü bırakmayacağız. Sizin yanınızda yer alacağız" dedi.

Aileler arasında iletişim sağlanacak

Obama, hükümetlerinin de bu noktada daha iyi organize olacağını, Ulusal Güvenlik Konseyi altında rehine konusunda ekip oluşturulacağını kaydetti.
Ailelerin, göz ardı edildiklerine veya oyalandıklarına dair şikayette bulunduklarını da belirten Obama, yeni değişikliğin, yönetimin rehinelerin aileleriyle çalışmalarına farklılıklar getireceğini ve bu alanda özellikle görevlendirilecek bir koordinatörün yönetimle aileler arasında iletişimi sağlayacağını aktardı.

Obama, hiçbir aileye, rehinelerini geri getirmek için fidye ödemelerinden dolayı dava açılmayacağına vurgulayarak, ailelerin acılarına böyle bir tehditle daha fazla sancı eklemenin yapacakları en son şey olması gerektiğini ifade etti.

Rehin tutulan Amerikalılara ve onların ailelerine seslenen Obama, "ABD, sizi ailelerinizle yeniden bir araya getirmek için çalışmalarını asla sonlandırmayacak. Her kadar zaman alırsa alsın bundan vazgeçmeyeceğiz" diye konuştu.